eur:
390.92
usd:
365.76
bux:
68142.02
2024. április 30. kedd Katalin, Kitti

Amerika visszatérne a Holdra

Új űrverseny van kibontakozóban azok között az országok között, amelyek ki akarják aknázni a Holdat. Négy évtized múltán az Egyesült Államok újra visszatérne, igaz ezúttal nem embert, csak egy hold-szondát küld majd fel.

Amerika ismét nyomot kíván hagyni a Holdon - ezúttal azonban a NASA, a Nemzeti Űrkutatási Ügynökség magán-partnereket keres, hogy holdjárókat küldhessen fel a Föld kísérőjére.

Az Ügynökség programja, a Catalyst célja az, hogy kiaknázzák a Holdban rejlő gazdasági lehetőségeket. Hogy pontosan mik is ezek a lehetőségek azt nem részletezik, de arra utalnak, hogy "teherhajó forgalom" indulhat meg a Hold felszínére.

Az amerikaiak nincsenek egyedül - jegyzi meg a Telegraph című lap. Januárban Kína juttatott el sikeresen egy járművet a Holdra, legutóbb a Szovjetunió küldte fel 1976-ban a Luna 24 holdjárót, amely kőzetmintákat gyűjtött.

Japán és India is nagyra törő terveket dédelget a Hold feltárására.

Az űrkutatás egy időre elfelejtette az égitestet, miközben szondákat küldött a Naprendszer bolygóinak közelébe, illetve az űrsiklóprogramra és a Nemzetközi Űrállomásra koncentrált.

A közelmúlt Hold-missziói azonban olyan nagy felbontású és részletgazdag képeket juttattak vissza a Földre, amelyek újra ihletet adhatnak az embernek, hogy visszatérjen az égitestre.

George Bush volt amerikai elnök is feldobta egy Hold-misszió ötletét, de szakértők szerint ehhez irreális költségvetést szabott meg. Barack Obama csökkentette az űrkutatásra fordított állami pénzeket és kormányzása idején véget ért az űrsikló-program is.

Egy sor magáncég megjelentése miatt azonban változott a helyzet. A NASA hajlandó szakértelmét adni az űrprogramokhoz, ha a magánvállalatok biztosítják a finanszírozást. Tervbe vették a holdbéli Déli Sark feltárását, mert szakértők szerint ott olyan sok nyersanyag lehet, ami önellátóvá tehet egy ottani űrbázist.

Az űr és a bolygók feltárásáról rendelkező, 1967-es nemzetközi szerződés ugyanakkor kimondja, hogy az űrkutatás és a források kiaknázása az összes ország javára kell, hogy szolgáljon és egyetlen állam sem terjesztheti ki szuverenitását a bolygókra, égitestekre és a világűr részeire.

Szakértők felvetették, hogy a szerződés felett eljárt az idő és megérett a módosításra, de a közel száz szerződő fél - a Föld több országa - eddig nem foglalkozott a kérdéssel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nagy Sándor Gyula: latinos hiszti miatt tűnt el négy napra a spanyol kormányfő

Nagy Sándor Gyula: "latinos hiszti" miatt tűnt el négy napra a spanyol kormányfő

Nem mond le hivataláról Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, aki azt követően helyezte kilátásba távozását, hogy felesége ellen vizsgálat indult egy korrupciós ügyben. Nagy Sándor Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára szerint ez az ügy egy tízéves, a kormányfő és családja számára rendkívül megterhelő folyamat egyik állomása, ezért négy napra el is csendesedett az ország vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.30. kedd, 18:00
Szánthó Miklós
az Alapjogokért Központ főigazgatója
Záporoznak a fontos adatok - Hogyan reagálnak a tőzsdék?

Záporoznak a fontos adatok - Hogyan reagálnak a tőzsdék?

Nincs ma hiány piacmozgató gazdasági eseményekből: délelőtt sorra érkeztek a GDP adatok az EU-s országokból, illetve közzétették az eurózóna inflációs és növekedési adatát is, ami alapján elmondható, hogy a térség gazdasága az első negyedévben az elemzői várakozásokat meghaladó növekedést mutatott az előző negyedévhez képest - ennek ismeretében megmaradhat a júniusi kamatvágás esélye. Eközben tovább dübörög a gyorsjelentési szezon, kedvezőtlen számok érkeztek többek között a Volkswagentől és a McDonald's-tól is. Az európai tőzsdék után pedig az amerikai részvényindexek is mínuszban nyitottak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×