eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Egyre népszerűbb a török kormányfő az arab világban

Törökország egyre nagyobb befolyást próbál szerezni szomszédságában és a közel-keleti régióban. Erdogan miniszterelnök egyiptomi látogatásán például jelezte, hogy szeretné, ha a Mubarak utáni Egyiptom is világi állam maradna, emellett ismét lépéseket tett Izrael elszigetelésére.

A török miniszterelnök három olyan arab országot látogat meg, ahol a közelmúltban elüldözték az addigi diktatórikus vezetőket. Recep Tayip Erdogan Izraelnek címzett bírálatai különösen népszerűvé tették az arab világban. Most Kairóban, az Arab Liga tapsoló küldöttei előtt közölte: az önálló palesztin állam még ebben az évben való elismerése "nem lehetőség, hanem szükség".

Mahmúd Abbász palesztin vezető korábban jelezte, hogy szeptemberben az ENSZ elé viszi a palesztin államiság kérdését. A Közgyűlés valószínűleg meg is szavazná a javaslatot, ami hatalmas erkölcsi nyomást jelentene Izraelre és legnagyobb szövetségesére, az Egyesült Államokra. Békét azonban nem hozna, mivel az izraeliek és palesztinok között évek óta szünetelnek a tárgyalások a határokról, a menekültek visszatéréséről az utak használatáról és más kérdésekről.

Ha a kérdés a Biztonsági Tanács elé kerül, akkor azt az Egyesült Államok megvétózza, annak ellenére, hogy komoly diplomáciai kárt okoz magának az arab világban.

Az, hogy Erdogan is hangosan kampányol az önálló palesztin állam mellett egyrészt annak az oka, hogy erősíteni akarja befolyását az arab országokban. Másrészt pedig, mert még mindig dühös a tavalyi segélyflotilla-incidens miatt. Izrael nem hajlandó bocsánatot kérni, amiért kommandósai a blokád alatt tartott Gáza felé tartó aktivisták hajóira léptek, ott összecsaptak velük, ami több török állampolgár halálával végződött.

Törökország korábban szinte szövetségesi kapcsolatokat ápolt Izraellel, a viszony azonban elmérgesedett. A zsidó állam elszigeteltségét növeli, hogy Mubarak elnök bukása után, a vele békeszerződést kötött Egyiptom is egyre ellenségesebb. A múlt héten a hatóságok hagyták, hogy dühös tömeg törjön be az izraeli nagykövetségre és ott dokumentumokat semmisítsen meg. Erdogan szerint "Izraelnek meg kell fizetnie bűneiért", és korábban közölte: török hadihajók kísérik majd a Gázába induló segélyhajókat a jövőben.

A török miniszterelnök Tunéziába és Líbiába is ellátogat. Az utóbbi helyszín azért érdekes, mert Ankara szoros kapcsolatokat tartott fent a Kadhafi-rendszerrel és NATO-tagként vonakodott a légitámadások megindítására szavazni. Egyiptomi útján Erdogan arról is beszélt, hogy az arab országok számára a pluralista, exporton meggazdagodott Törökország lehet a demokrácia modellje. Erdogan korábban meghirdette a "zéró probléma a szomszédokkal" külpolitikai irányvonalat. Bár egy sor országban rezsimváltás történt, Törökország reméli, hogy az első starthelyről indul, amikor megindul a versengés a régiós befolyásért - jegyzi meg a BBC.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Furcsa páncélosok bukkantak fel Moszkvában, veszélyben Bahmut - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Furcsa páncélosok bukkantak fel Moszkvában, veszélyben Bahmut - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Tegnap nagyon veszélyes tendenciának nevezte a Kreml szóvivője, hogy európai politikusok folyamatosan az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozás lehetőségéről nyilatkoznak - ezt megelőzően  a pozsonyi külügyminisztérium közölte, hogy Szlovákia aktívan részt fog venni az ukrajnai béke megteremtéséről Svájcban júniusban rendezendő nemzetközi konferencián, és határozottan a békés megoldás mellett áll ki. A fronton is zajlanak az események: magyarázkodása készült egy dél-afrikai katonatiszt az orosz médiában, amiért az Ukrajnában zsákmányolt NATO-harcjárművek közt felbukkant egy dél-afrikai gyártmányú Mamba páncélos is. Ukrajna keleti részén két kulcsfontosságú város körül továbbra is heves harcok folynak, egyre nagyobb veszélyben Bahmut. Háborús híreink szombaton, percről percre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×