eur:
404.17
usd:
373.78
bux:
74122.77
2024. október 28. hétfő Simon, Szimonetta

"Hírszerzési katasztrófát" okozott az arab tavasz

Bár a Nyugat alapvetően örül az "arab tavasznak", a hírszerzők a fejüket fogják, mert elvesztették a dzsihádisták elleni szövetségeseiket. Egy volt CIA-illetékes szerint "hírszerzési katasztrófát" hoztak a demokratikus mozgalmak, és a nyugati hatalmak nem tudják, mi folyik az arab országokban.

Miközben a Kadhafi-rezsim végóráit éli, és a sokkoló tömeggyilkosság hírei sokakat meggyőztek arról, hogy helyes volt a fellépés, vannak Nyugaton, akik aggódnak. Furcsa módon éppen a hírszerző ügynökségekről van szó.

Michael Scheuer, a CIA Oszama bin Ladent üldöző egységének volt vezetője szerint a több arab országban megindult demokratikus mozgalom és tüntetések, azaz az arab tavasz, "hírszerzési katasztrófát okozott".

De mi is készítette ki a kémeket? Az edinburgh-i nemzetközi könyvfesztiválon felszólaló volt CIA-vezető arról beszélt, hogy az egyiptomi, tunéziai, libanoni és líbiai hírszerzéstől származó információk elapadtak. Ennek egyik oka az lehet, hogy haragszanak a nyugati kormányokra, amiért hátba szúrták a politikai vezetőiket, a másik pedig az, hogy az ottani kémszervezetek tagjai a biztonságukat félve elmenekültek. A líbiai vagy egyiptomi biztonsági főnök, akivel éveken át ápolták a kapcsolatokat, már nem tud információkkal szolgálni. Így egyre kevésbé tudják megfigyelni a szélsőségeseket, aminek az al-Kaida örülhet.

Scheuer 1996 és 1999 - tehát a szeptember 11-i terrortámadások előtt - vezette a CIA bin Ladenre vadászó egységét, majd 2001-től 2004-ig annak tanácsadója volt. Életrajzot írt az idén megölt terrorista vezérről, és jelenleg a Georgetown Egyetemen tanít. Az a nagy vitát kiváltó megjegyzés is elhangzott a szájából, hogy vissza kell hozni a "különleges előállítás" rendszerét, ami miatt az egykori Bush-kormányzatot és a CIA-t sok bírálat érte.

Jogvédők szerint az amerikai kémügynökségek gyanúsítottakat raboltak el, majd más országokban - például Lengyelországban - létrehozott titkos kihallgató telepeken vallatták őket, akár kínzással is. A lengyel, román és más kormányok tagadták, hogy ilyen objektumokat tartottak volna fenn, de mivel Egyiptomban az egyszerű embereket is kínozták, kétséges, hogy kesztyűs kézzel bántak volna a felételezett iszlámistákkal.

Az Európa Tanács különmegbízottja 2007-ben azt állította, hogy léteztek Európában ilyen telepek. A kihallgatások nélkül viszont nem jutottak volna el Oszama bin Ladenig - állítják a keményebb fellépés hívei.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Élőben az Aranylabda-gála, Párizsból

Élőben az Aranylabda-gála, Párizsból

Párizsban, a France Football díjátadó gáláján átadják az előző labdarúgóidény legkiválóbb szereplőinek a díjakat, különböző kategóriákban. A meghívottak már mind ott vannak a színházteremben, a képek egyikén sem bukkant fel Real Madrid-futballista, azaz a jelek arra mutatnak, a BL-címvédő beváltotta fenyegetését és bojkottálja a programot.

Vámosi Péter az F1-es szezon hajrájáról: még négyen nyerhetnek, de ez Verstappen és Norris között dől majd el

Négy versennyel – és további két sprintfutammal – a szezon zárása előtt megjósolhatatlan, hogy Max Verstappen vagy Lando Norris lesz-e a világbajnok – mondta az InfoRádióban a Motorsport Online főszerkesztője. A szakíró szerint még akár a Ferrari is reménykedhet a konstruktőri vb-címben, de nagyon meglepő számára, hogy az olasz istálló nem jelöli ki Charles Leclerc-t kedvezményezett pilótának Carlos Sainzcal szemben.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×