eur:
389.51
usd:
363.15
bux:
68123.99
2024. május 2. csütörtök Zsigmond
Nyitókép: Pixabay

Biztos, hogy lesz emberi bázis a Holdon, a szakember időpontot is mer mondani

Kirobbanó az érdeklődés a Hold felfedezése iránt - vélekedett Kiss László csillagász, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója, miután 2024-ben az Egyesült Államok mellett Japán, Kína és Kanada is kutatómissziót küld a Holdra.

Kis túlzással azt lehetne mondani, hogy a fél világ megindult a Hold felé - mondta az InfoRádióban Kiss László csillagász, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója. Eddig a 2020-as évtized három évében több misszió indult a Holdhoz, mint az előző két évtizedben összesen, azaz nagyon felélénkült az érdeklődés az égitest iránt. Példaként hozta fel a japán SLIM holdmissziót: a Japán Űrügynökség (JAXA) leszállóegysége a tervek szerint 19-én fog landolni a bolygó felszínén, egy "robotszöcskét" és egy autószerű holdjárót is szállítva magával.

Január 8-án indul el a Peregrine Mission One, melynek van némi magyar kötődése is: az Astrobotic Technologies magáncég missziója a hasznos teherrel együtt egy időkapszulát is vinni fog a fedélzetén, amelyben számos más ország küldeményével együtt ott lesz a Puli Space Technologies által a Memory of Mankind on the Moon program keretében készített emlékplakett is - mondta a szakember.

Ezt követi majd februárban az Intuitive Machines amerikai magáncég IM-1 missziója, illetve lesz egy kanadai küldetés is abban a hónapban, amelyet színtisztán kriptovalutás forrásból finanszíroztak. Később még további amerikai magáncégek indulnak égi kísérőnkre.

A csillagász arra is kitért, hogy utóbbiak érdeklődése nem véletlenülekkora, hiszen a NASA-nak van kifejezetten erre irányuló programja, amiben leszerződik ezekkel a cégekkel. Így

a magánvállalkozások is megmutathatják, hogy saját, költséghatékonyabb fejlesztéseikkel is el tudnak jutni a Holdra - ennek egy esetleges jövőbeli holdbázisnál látnák hasznát.

A csillagász megemlítette még a kínai holdmissziót, a Csang-O-t is, ami különösen fontos a távol-keleti űrnagyhatalom számára.

Vagyis 2024 első félévében legalább 6-7 misszió indul a Holdhoz, kirobbanó aktivitás várható - összegzett Kiss László.

Érdekességként kiemelte, hogy a legtöbb holdprogram egyébként nemzetközi együttműködésben valósul meg, például a Peregrine Mission One-nál is egy mexikói egyetemmel együtt dolgoznak az amerikaiak.

Kiss László egy, az emberek tartós ottlétére alkalmas holdbázis létesítése kapcsán azt mondta, megépítésének valószínűsége 100 százalékhoz közelít, az viszont bizonytalan, hogy mikor kerül erre sor. Úgy véli, 2030 előtt nemigen lehet ilyesmit elképzelni, azonban a technológia rohamos és lépcsőzetes fejlődése miatt ezt nehéz pontosan megjósolni. Nem tartja kizártnak, hogy az említett évben már lehetségessé válik, hogy űrhajósok például két hetet töltsenek a Holdon, arra viszont, hogy valaki állandóan ott tartózkodjon, még várni kell.

Mint mondta,

az is egy érdekes kérdés, hogy ebben ki lesz az első, hiszen Kína rendkívül erős versenyző, hajtja őket a becsvágy, hogy adott esetben akár meg is előzzék az amerikaiakat,

és nem lenne meglepetés, ha ez sikerülne is nekik.

A szakértő megerősítette, hogy a Hold egyfajta ugródeszka is lehet a további űrkutatáshoz, például a Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE), a jelenlegi legfőbb európai Jupiterhold-kutatási program is a Hold mellett vesz lendületet 2024 augusztusában, hogy segítse a gyorsulást az úti célja felé. De elmondása szerint sok más érdekes, Holddal kapcsolatos tevékenység is lesz, ezeknek szinte csak a fantázia szab határt. Példaként hozta fel az indiai sikert, akik, mint mondta, többet is elértek, mint amit szerettek volna, hiszen azt követően, hogy landoltak az égitest déli részén, még naplemente előtt képesek voltak megemelni a leszállóegységet, és fél méterrel odébb helyezni, vagyis képesek voltak távirányítással mozgatni azt.

Zárásként megjegyezte, hogy lehetnek adott esetben olyan, jelenleg még nem publikus tervek is, melyek tovább lendíthetik eredményeikkel a Holddal kapcsolatos fejlesztéseket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Wéber Gábor elmondta, ki szorongathatja meg Max Verstappent

A hétvégi Forma–1-es Miami Nagydíjon is a Red Bull és Max Verstappen a fő esélyes – mondta az InfoRádióban Wéber Gábor. A kommentátor a 2024-es szezon első öt versenyének legfontosabb történéseit is elemezte, valamint kitért arra is, milyen következményei lehetnek annak, hogy Adrian Newey tervezőmérnök 2025-ben már biztosan távozik a vb-címvédő istállótól.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Szép pluszban zárt Amerika

Szép pluszban zárt Amerika

Vegyes mozgásokat láttunk ma a nemzetközi részvénypiacokon, Európában a befektetők a Fed tegnapi üzeneteit emésztették, miközben tovább dübörgött a gyorsjelentési szezon is, például Európa legnagyobb cége, a gyógyszergyártó Novo Nordisk, valamint a Shell is ma jelentett - mindkét cég megverte az elemzői profitvárakozásokat. A vezető amerikai indexek egy százalék körüli pluszban fejezték be a napot. Ezzel a mai napi izgalmaknak még nincs vége, hiszen az amerikai zárás után jelent majd az Apple is, amely jelenleg a világ második legértékesebb cége a Microsoft után.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×