eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Miért nem repülnek el télre a gólyák?

Egyre gyakrabban lehet látni Magyarországon telelő fehér gólyákat. A Magyar Madártani Egyesület munkatársa, Orbán Zoltán az InfoRádiónak elmondta, hogy már nemcsak a gólyák, hanem más madárfajok is Magyarországon vészelik át a téli időszakot.

A Magyar Madártani Egyesület munkatársa elmondta, hogy hat-hét évvel ezelőttig még nem nagyon lehetett az országban áttelelő gólyával találkozni. Azóta viszont folyamatosnak tekinthető télen is a gólyák és még néhány más, szokatlan módon itt maradt madár jelenléte.

 

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt lehet mondani, hogy 2-4 tucat madár marad nálunk - jelezte a szakember.

Ismertetése szerint az itt áttelelő gólyák napközben a tarlókon, gyepeken táplálkoznak, főként kisebb rágcsálókat, pockokat, egereket fognak, az éjszakákat viszont mindig az általuk megszokott településen töltik. Behúzódnak a kémények felszálló meleg légáramlatába, vagy a fészkükbe állnak be.

A gólyák többsége egyébként standard módon viselkedik, azaz elvonul a hideg elől.

"Százból azonban mindig akad egy-két kísérletező személyiségű, Marco Polo-típusú madár, aki később indul útnak, vagy akár el sem repül. Ez általános jelenség. Ha a környezeti körülmények nem változnak, akkor a kísérletező állatok elpusztulnak és genetikai állományukat nem tudják tovább örökíteni" - tudatta.

"Ha azonban változik az időjárás, mint a mostani évtizedben, amikor a klímaváltozás nagyon erősen felgyorsult, akkor ezek a szokatlan viselkedésű madarak egyre nagyobb valószínűséggel és példányszámmal maradnak életben, egyre több fiókát nevelnek és egyre jobban átadják az állománynak ezt a fajta viselkedési programot" - mutatott rá Orbán Zoltán.

Hozzátette: így egy-két madárgeneráció,10-20 év alatt nagyon hirtelen el tud terjedni ez a fajta szokatlannak tűnő viselkedés.

"E folyamat elejét látni jelenleg: a kísérletező hajlamú gólyák itthon maradnak" - jelezte a szakember. Úgy vélte, ha egy madár túlél egy telet, erre kidolgozott túlélési stratégiája van, akkor jó eséllyel a következő télen sem vág bele a mintegy 20 ezer kilométeres, hosszú és fárasztó útba.

"Mérlegeli a madár: melyik kockázat éri meg jobban. Az itthon-maradás előnye ugyanis az, hogy ki tudja használni a kedvező tavaszi időjárást és a legjobb élőhelyeket tudja majd elfoglalni magának, mire a többiek ideérnek" - magyarázta Orbán Zoltán.

Hanganyag: Kálló Izabella

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Alapjaiban változhatnak meg a közbeszerzések, új reform került az asztalra

Alapjaiban változhatnak meg a közbeszerzések, új reform került az asztalra

A körforgásos gazdaság, a közbeszerzési gyakorlatok javításának, valamint a köz- és magánberuházások hatékony és eredményes felhasználását biztosító adminisztratív kapacitások növelésének szükségességek. Új, EU-szintű összehangolás szükséges ezen területeken, hogy az államszövetség GDP-jének közel 15 százalékát kitevő kifizetések jobban hasznosuljanak, például egy fenntarthatósági kritérium beiktatásával – derül ki Enrico Letta, a Jacques Delors Intézet elnökének átfogó, az Európai Unió egységes piacának reformjára tett javaslatából.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×