eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Nem elrettentő a halálbüntetés

A halálbüntetés nem rettent el a bűnelkövetéstől a kriminológusok többsége szerint - áll a chicagói Északnyugati Egyetem által közzétett tanulmányban.

Egy 1996-ban készült hasonló felmérés mintájára az egyetem munkatársai az Amerikai Kriminológiai Társaságnak, a világ legnagyobb szakmai szervezetének 79 szakértőjét kérdezték meg. Megkérték őket, hogy ne egyéni meggyőződésük, hanem szakmai tapasztalatuk alapján foglaljanak állást a halálbüntetésről.

A megkérdezettek 88,2 százaléka adott nemleges választ arra a kérdésre, hogy "elrettentő-e a halálbüntetés", azaz valamivel többen, mint 1996-ban (83,6 százalék). Michael Radelet és Traci Lacock kutatók azt is elmondták, hogy amikor 2006-ban egy közvélemény-kutatás során a nagyközönséget is megkérdezték, a válaszadók 64 százaléka vélte úgy, hogy a kivégzéstől való félelem nem csökkenti az emberölések számát.

Arra a kérdésre, hogy a halálbüntetés megszüntetése módosítaná-e a gyilkosságok gyakoriságát valamely szövetségi államban, a kriminológusok 87 százaléka közölte: meg van róla győződve, hogy nem (1996-ban hasonló volt az arányuk).

A szakértők túlnyomó többsége (90,5 százaléka) állítja, hogy a tényleges életfogytiglani büntetés nem kevésbé elrettentő, mint a halálbüntetés.

A megkérdezett kriminológusok mindössze 2,6 százaléka vélte úgy, hogy az emberölésért kiszabható halálbüntetés visszatartó erejű. A válaszadók 75,4 százalékának véleménye szerint a politikusok azért védelmezik a legsúlyosabb büntetést, hogy megmutassák: keményen fellépnek a bűnözéssel szemben (1996: 86,6 százalék).

Az Egyesült Államokban tavaly 37, az idén az év első felében pedig 32 embert végeztek ki.


Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×