eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Uszonyokból fejlődtek ki az ujjaink - nézze meg!

Ugyan egy darabig az az elképzelés élt az ujjainkról, hogy azok holmi szerencsés evolúciós "baleset" termékei, egy mostani kutatás a korábbi elméletet támasztja alá, miszerint egy, a szárazföldre merészkedő halféle uszonyaiból alakultak ki.

Azt gondolhatnánk, a Panderichthys nevű, krokodilszerű halfajta semmilyen kapcsolatban nincsen velünk, emberekkel. Pedig a tengerekből 385 millió évvel ezelőtt kikászálódott állat ezen döntése az oka, hogy most ujjainkkal pötyöghetünk a számítógép billentyűzetén.

Ugyanis a kezek és ujjak azután fejlődtek ki az uszonyokból, hogy a Panderichthys a szárazföld mellett döntött a tengerrel szemben.

Az elképzelés, hogy a szárazföldi gerincesek ujjai az uszonyokban található csontokból fejlődtek ki, nem új. Azonban a kilencvenes években népszerű elképzelést közben fölváltotta egy másik, miszerint a gerincesek ujjainak megjelenése egyszerűen "evolúciós újdonság" volt, a Panderichthysnek pedig nem voltak meg a szükséges csontjai ahhoz, hogy azokból ujjak fejlődjenek ki.

Egy mostani fosszilis lelet azonban az eredeti koncepciót támasztja alá. Azaz, a krokodilszerű halaknak igenis voltak ilyen csontjai.

A felfedezés a svédországi uppsalai egyetem kutatóinak érdeme, akik röntgensugárral vizsgálták meg az új leleteket. Eszerint ujjaink nem csak az evolúció szeszélyének köszönhetőek.

Címlapról ajánljuk

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×