eur:
412.97
usd:
390.23
bux:
77936.21
2024. november 30. szombat Andor, András

Cáfolták a piranhák félelmetes hírét

Nem teljesen megérdemelt a piranha félelmetes hírneve - állapították meg brit kutatók. Az Amazonasban élő, látványos fogakkal rendelkező halak a közhiedelem szerint nagy ragadozórajokban élnek, és pillanatok alatt csontig rágják áldozatukat.

A St. Andrews Egyetem szakemberei szerint ugyanakkor a piranhák nem is igazi ragadozók, hanem mindenevők, és főleg halakkal, növényekkel és rovarokkal táplálkoznak.

A tudósok szerint a piranhák nem a zsákmányszerzés, hanem a védelem kedvéért alkotnak rajokat, amelyek nagysága a veszély mértékétől függ.

Magas vízállásnál, amikor sok hely van a ragadozók - delfinek, kajmánok, nagyobb halak - elkerülésére, kis rajokban úszkálnak a piranhák.

Amikor azonban az árterület kisebb tavakra és csatornákra szakadozik, és kevés a terület a manőverezésre, akár 50 egyedből is állhat egy-egy raj - emelte ki Anne Magurran professzor.

A szaporodóképes korban lévő piranhák vannak a rajok közepén, így maximalizálják védettségüket.

A tudósok a Royal Society nyári tudományos kiállításán mutatják be eredményeiket, ahonnan nem hiányoznak majd maguk a főszereplők, azaz a piranhák sem.

Címlapról ajánljuk
Hurrikán érkezik Magyarországra vagy hatalmas eső, árvizekkel?

Hurrikán érkezik Magyarországra vagy hatalmas eső, árvizekkel?

Nagy a különbség, hogy egy szupervulkán vagy egy vulkán kitöréséről beszélünk – Harangi Szabolcs geológus a cikkünk címében idézett példával szemléltette, mennyire fontos pontosan fogalmazni. Az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárát a Flegrei-mezőkről kérdezte az InfoRádió. A Nápoly közelében található Campi Flegrei arról is nevezetes, hogy ez a terület valójában egy működő vulkán, aminek a belsejében mintegy félmillió ember él.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×