eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Így avatják a Ferencváros új stadionját

"Amíg nem lesz nemzetközi szintű FTC, addig a magyar futball felemelkedéséről nem lehet beszélni" - mondta Tarlós István a Ferencváros családi napján szombaton, a klub új stadionja, a Groupama Aréna előtti Sas-szobor avatásán. A pálya hivatalosan augusztus 10-én, a londoni Chelsea elleni gálamérkőzéssel nyitja meg kapuit. Az FTC 14 hónap alatt elkészült új stadionja 14,735 milliárd forintba került.

Augusztus 10-én felavatják a Ferencváros új stadionját, a Groupama Arénát, amely a londoni Chelsea elleni gálamérkőzéssel nyitja meg kapuit. A kezdőrúgást a klub legidősebb egykori játékosa, a 93 éves Rudas Ferenc végzi majd el.

Az 1899-ben alakult Ferencvárosi Torna Club 1909-ben kapta meg a jelenleg is használatos telket az Üllői úton, ahol Mattyók Aladár építészmérnök, az FTC alelnöke tervei alapján építették meg a sportpályát és a főtribünt. A házigazdák az avató mérkőzést 1911. február 12-én az MTK ellen játszották, és nyerték meg 2-1-re.

A sportlétesítmény fatribünje alatt tornaterem, iroda, raktár, fürdő és rengeteg kis helyiség volt. 1911 szeptemberére készült el a klubház, de a megnyitás után egy évvel már kevés volt a férőhely, ezért az Üllői út felé eső részre két új tribünt építettek. A pályát az első világháború alatt a katonaság használta.

1922-ben az alapító elnök, Springer Ferenc szobrának felavatásával kezdődtek meg ismét a fejlesztések. 1924-ben újabb tribünépítéssel 37 ezer férőhelyesre növelték a pályát. Augusztus 31-én a teltházas Magyarország-Lengyelország barátságos mérkőzéssel megtartott tribünavatót 4-0-ás győzelemmel ünnepelték meg.

A második világháború után hamar visszatért az élet a pályára, de 1947. május 4-én, a Magyarország-Ausztria (5-2) válogatott mérkőzésen - sok hamisított jegy miatt - több mint 40 ezer ember zsúfolódott össze a nézőtéren, amely nem bírta a terhelést, a második félidő elején leszakadt a faszerkezetes lelátó. Kétszáz ember zuhant a mélybe, de halálos baleset nem történt. 1962-ben a fából készült balesetveszélyes lelátókat lebontották, az Üllői úti stadion 1963. november 20-án végleg bezárta kapuit. A Fradi új otthona 11 évre a Népstadion lett.

A második stadion 1974. május 19-én nyitotta meg kapuit, és 30 ezer néző befogadására volt alkalmas. A létesítmény terveit a Budapesti Műszaki Egyetem építészmérnöki karán készítették el két neves építész, Schall József docens és Kapsza Miklós adjunktus irányításával. Az FTC-Vasas avatómérkőzést Müller Sándor góljával 1-0-ra az angyalföldiek nyerték meg. Ezután a stadion folyamatosan fejlődött. 1977 szeptemberében felavatták Springer Ferenc felújított szobrát. Mátrai Lajos alkotása a mai napig a zöld-fehér klub egyik szimbóluma.

Egy évvel később a stadion új világítást kapott. 1991. november 30-án befejeződött az állóhelyek - UEFA-szabály által előírt - ülőhelyekké alakítása, ami a befogadóképességet a korábbi 30 ezerről 18 ezerre csökkentette. Az aréna 2007. december 21-én felvette korábbi aranylabdás játékosa, Albert Flórián nevét. A 2008-2009-es szezonra új eredményjelzőt kapott, de közben már megszületett az új stadion felépítésének terve.

2013 márciusában a Ferencváros két mérkőzéssel búcsúzott az Albert Flórián Stadiontól: előbb az Újpestet verte 2-1-re, régen látott nézősereg - 17 ezres közönség - volt kíváncsi a bajnoki összecsapásra, majd a Kolozsvár csapata elleni 0-0-ás búcsúmérkőzés után végleg lezárták a pályát.

2013. március 28-án megkezdték a stadion bontását, és elhelyezték az új stadion alapkövét, a bontási és alapozási munkálatok egymással párhuzamosan zajlottak. Az új stadion 2800 tonna súlyú acélszerkezete másfél Lánchidat tesz ki. A régi, lebontott stadion maradványait újrahasznosították, illetve beépítették az új létesítménybe.

Napkollektorokat építettek és újrahasznosítják a szürkevizet. Elválasztó korlátot és hálót nem szereltek fel a lelátók elé, így a szurkolók közvetlenül a pálya mellett ülhetnek, és két, egyenként 63 négyzetméteres eredményjelzőn tájékozódhatnak a mérkőzés állásáról. A nézőtér teljesen fedett, a kerengőn 200 LCD-kijelzőn követhetők a pályán történő események. A gyepszőnyeg az egyik legmodernebb technológiával készült, a játéktér automatikus fűtési rendszerrel van felszerelve. Utóbbi működéséhez 26 kilométeres csőrendszer húzódik a pálya alatt.

Az arénában készpénzhasználattól mentes, kártyás fizetési rendszert alkalmaznak, a szurkolói csoportok egymástól teljesen elkülönítve jutnak be a létesítménybe, a lelátót pedig nagyfelbontású digitális kamerarendszerrel figyelik. Az aréna nemzetközi mérkőzéseken 22 000, a magyar bajnoki találkozókon pedig 23 700 drukkert fogadhat. A látogatóközpont alsó szintjén a Fradi-üzlet és -múzeum kapott helyet. Az épület előtt álló, 15 tonnás, 16 méter szárnyfesztávolságú monumentális sast Szőke Gábor Miklós szobrászművész mintázta meg. A 2014. augusztus 7-én felavatott Albert Flórián-bronzszobor Kligl Sándor alkotása.

Az FTC 14 hónap alatt elkészült új stadionja 14,735 milliárd forintba került, és a szponzori szerződés értelmében 2014-től hét évig a Groupama Aréna nevet viseli.A Ferencváros családi napján szombaton felavatták a klub új stadionja, a Groupama Aréna előtti Sas-szobrot.

"Reméljük, ez a szobor találkozópont lesz a fradisták számára és itt ünnepelhetjük majd a labdarúgócsapat 29. bajnoki címét és 21. Magyar Kupa-diadalát" - mondta ünnepi beszédében Orosz Pál, az FTC Zrt. vezérigazgatója.

Tarlós István főpolgármester többek között arról beszélt, hogy az FTC címerét egykori játékosa, Manno Miltiades tervezte 1928-ban és abban már szerepelt a madár, amely akkor még turul volt, s a későbbiekben lett a sas a klub kabalaállata.

"Amíg nem lesz nemzetközi szintű FTC, addig a magyar futball felemelkedéséről nem lehet beszélni" - jelentette ki a városvezető, akit saját bevallása szerint megérintett az ünnepség, mert ötéves kora óta maga is fradista.

A Szőke Gábor Miklós által tervezett szobor 8 méter magas, a madár szárnyfesztávolsága 16 méter. Az alkotás, amely egy labdára lecsapó sast ábrázol, 5000 acéldarabból áll.

A művész elmondta, eddig fával dolgozott, de az örökkévalóság fontos szempont volt, ezért a rozsdamentes acél mellett döntött.

A Ferencváros családi napjára, amelyet egy nappal a csapat Chelsea elleni stadionavató mérkőzése előtt rendeztek, több ezer érdeklődő látogatott el. A drukkerek ingyenes stadionbejáráson vehetnek részt, emellett a nap folyamán koncertekkel szórakoztatják őket és találkozhatnak az egyesület legendás alakjaival.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Furcsa páncélosok bukkantak fel Moszkvában, veszélyben Bahmut - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Furcsa páncélosok bukkantak fel Moszkvában, veszélyben Bahmut - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Tegnap nagyon veszélyes tendenciának nevezte a Kreml szóvivője, hogy európai politikusok folyamatosan az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozás lehetőségéről nyilatkoznak - ezt megelőzően  a pozsonyi külügyminisztérium közölte, hogy Szlovákia aktívan részt fog venni az ukrajnai béke megteremtéséről Svájcban júniusban rendezendő nemzetközi konferencián, és határozottan a békés megoldás mellett áll ki. A fronton is zajlanak az események: magyarázkodása készült egy dél-afrikai katonatiszt az orosz médiában, amiért az Ukrajnában zsákmányolt NATO-harcjárművek közt felbukkant egy dél-afrikai gyártmányú Mamba páncélos is. Ukrajna keleti részén két kulcsfontosságú város körül továbbra is heves harcok folynak, egyre nagyobb veszélyben Bahmut. Háborús híreink szombaton, percről percre.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×