eur:
409.45
usd:
390.22
bux:
78829.2
2024. december 17. kedd Lázár, Olimpia
Nyitókép: Getty Images

Politikai diszkrimináció az amerikai egyetemeken – vajon rendet tesz-e Donald Trump?

Politikai diszkrimináció zajlik az amerikai egyetemeken, ám ez a veszély egyelőre nem fenyegeti a hazai felsőfokú oktatási intézményeket. Egyebek mellett ezt állapították meg az MCC által szervezett Transzparens Oktatásért projekt panelbeszélgetéseinek résztvevői. A részletekről Setényi János oktatáskutató számolt be az InfoRádióban.

A Transzparens Oktatásért elnevezésű projekt azzal a céllal jött létre, hogy visszaszorítsa a magyar egyetemeken jelen lévő pártpolitikai megnyilvánulásokat, ugyanis a kezdeményezők szerint az oktatásnak a szabad gondolkodásról és véleményalkotásról kell szólnia. A témáról tartott panelbeszélgetés részleteiről Setényi János, a Mathias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézetének igazgatója számolt be. Az oktatáskutató az InfoRádióban elmondta: az amerikai felsőoktatási intézmények woke és gender mozgalmai egyre több ellenálló hangot próbálnak elhallgattatni, és befolyásolni akarják az egyetemek felvételi eljárásait, illetve a professzori kar kiválasztását, működését.

Az MCC által szervezett panelbeszélgetés második felében azt próbálták meg kibogozni a résztvevők, hogy meddig tart még, egyáltalán visszafordítható-e ez a folyamat. Setényi János úgy fogalmazott, hogy az amerikai felsőoktatást jól ismerő kollégái meglehetősen pesszimisták ebben a kérdésben, és

nem tartják valószínűnek, hogy meg lehet állítani az említett mozgalmak és az azok által terjesztett eszmék előretörését a helyi egyetemeken.

Hozzátette: a konferencián elhangzottak alapján két fordulat képzelhető el. Az egyik opció, hogy az egyetemeken kívül a társadalomban lezajlik egy kijózanodási folyamat, és akkor talán vissza lehet térni a hagyományos értékekhez. A másik lehetőség, amit Setényi János valószínűbbnek tart, hogy az amerikai munkaerőpiac, illetve a nagyvállalatok előbb-utóbb elkezdik majd követelni, hogy tegyék rendbe az egyetemi munkát és működést.

„Természetesen az Egyesült Államokban is tisztában vannak vele, hogy a Kínával való versenyképesség kulcskérdés, és egyszerűen szüksége van az USA-nak kiváló orvosokra, mérnökökre, tanárokra és közgazdászokra” – jegyezte meg Setényi János.

Az oktatáskutató a hazai egyetemek jelenlegi lehetőségeit is értékelte. Úgy gondolja, Magyarország még nincs kritikus helyzetben, de „némi szivárgás” már tapasztalható az említett mozgalmak befolyása miatt.

„Vélhetően ez egy ifjúsági szubkultúra marad, és valószínűleg a fiataloknak csak egy kisebb részét érinti, amíg a globális visszaszorulása el nem kezdődik.

Ebben a tekintetben a Trump-éra januári indulása miatt viszonylag optimisták voltak a panelbeszélgetés megszólalói” – mondta az MCC Tanuláskutató Intézetének igazgatója.

Setényi János Európa versenyképessége szempontjából is kiemelkedő jelentőségűnek nevezte, hogy az egyetemeken valódi értékkel bíró tudást szerezzenek a hallgatók.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
András herceg korábbi kínai bizalmasa a brit elit belső köreiben kémkedhetett

András herceg korábbi kínai bizalmasa a brit elit belső köreiben kémkedhetett

Londonban napok óta újabb botrány dagad András herceg körül. Állítólag egy kínai üzletember angliai tanulmányai után egyre feljebb jutott a ranglétrán, üzleti csúcstalálkozók szervezésében is részt vett, majd évekkel később a brit belső elhárítás „titkos és megtévesztő tevékenységgel foglalkozó ügynöknek” nyilvánította. Egy bírósági döntés nyomán most megnevezték a volt kereskedelmi tanácsost, aki beférkőzött a brit elitbe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.18. szerda, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken

Ma volt a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntése, ahol a Monetáris Tanács a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta az alapkamatot, erre reagálva kisebb esést láthatunk az OTP részvényénél. Nemzetközi szinten a német Ifo index alakulása érkezett, amely alapján elmondható, hogy megint romlott az üzleti hangulat a kontinens legnagyobb gazdaságában, ennek is köszönhetően nem csak a hazai, de a nemzetközi piacokon is borongós ma a tőzsdei hangulat. Amerikában sincs hiány izgalmakból: a mai eséssel kritikus szintre került az Nvidia árfolyama, miközben egy brutális célár-emelésnek is köszönhetően tovább szárnyal a Tesla részvénye.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×