eur:
408.55
usd:
387.37
bux:
78848.5
2024. november 18. hétfő Jenő
Brit és európai uniós zászlók a brit parlamentnél Londonban 2019. október 19-én. Az alsóház rendkívüli ülésén 322-306 arányban elfogadta azt a módosító indítványt, amelynek célja a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás formális jóváhagyásának halasztása a megállapodás jogi szövegének törvénybe iktatásáig.
Nyitókép: Kirsty Wigglesworth

Gálik Zoltán: az Európai Uniónak és Nagy-Britanniának szüksége van egymásra

A brit külügyminiszter is részt vett az Európai Unió külügyminisztereinek értekezletén hétfőn Luxemburgban, és rendszeres egyeztetésekben állapodott meg az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével. Ezzel új alapokra helyeződhet az unió és Nagy-Britannia kapcsolata. Minderről Gálik Zoltánt, a Budapesti Corvinus Egyetem docensét kérdezte az InfoRádió.

A nyáron hatalomra került munkáspárti kormány megígérte, hogy újraindítja a kapcsolatokat az Európai Unióval. Ennek több lépése is lehet, például a külpolitikai és a biztonságpolitikai együttműködés, majd esetlegesen egy biztonságpolitikai megállapodás aláírása is – fogalmazott az InfoRádióban Gálik Zoltán.

A Budapesti Corvinus Egyetem docense emlékeztetett, a külügyminiszteri részvétel az Európai Unióban nagyon egyedi, a brexit óta csak egyszer vett részt brit kormányfő, illetve külügyminiszter az Európai Unió intézményi találkozóin, az ukrán háború kezdetekor. Gálik Zoltán szerint a fő cél az, hogy olyan keretegyezményt sikerüljön aláírni, amellyel részben a NATO, részben pedig az Európai Unió állandó együttműködésén keresztül sokkal szorosabb kapcsolat alakuljon ki az EU és Nagy-Britannia között.

"Ezzel adós mind az Egyesült Királyság, mind Európa, hiszen a brexitnek része volt egy ilyen együttműködési megállapodás is" – emelte ki Gálik Zoltán, és hozzátette: "Az Egyesült Királyság a brexittel kivált azokból az európai biztonságot és védelempolitikát érintő együttműködésekből, amiknek korábban része volt, de a brit hadiipar meghatározó még mindig az európai térségben, sőt globálisan is, és nagyon jól beágyazott az Egyesült Államok védelmi ipari együttműködéseibe."

Mint fogalmazott:

az Európai Uniónak és Nagy-Britanniának szüksége van egymásra.

Már 2022-ben megindultak az erről szóló tárgyalások, mert az unió jelezte, hogy szívesen venné, ha a britek visszalépnének a hadiipari együttműködésbe, ami a strukturált együttműködésen belül egyébként számos különböző projektben megnyilvánul – emlékeztetett a Corvinus docense.

Gálik Zoltán felhívta a figyelmet, hogy nemcsak az Egyesült Királyság és az európai országok között létezik ilyen együttműködés, hanem az Egyesült Államok, Kanada és Norvégia is részt vesz bizonyos programokban.

Arra is felhívta azonban a figyelmet, hogy az EU vámuniójához ugyanakkor nem kíván közeledni most sem az Egyesült Királyság. A brexit egyik üzenete az volt, hogy önálló kereskedelempolitikával a globális nyitás jegyében másfajta politikát fognak kialakítani, és nagyon határozottan jelezte a Munkáspárt, hogy ebben a kormányzati ciklusban kereskedelmi együttműködést nem szeretne aláírni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A csúcs közelében: két év alatt egymillió hordónyi kőolajat termeltek ki Vecsésen

A vecsési mező jelenleg napi 4000 hordó, 600 ezer liter kőolajat biztosít, ami a Mol Magyarország termelésének egyharmada – mondta az InfoRádió EnergiaVilág című műsorában az olajipari vállalat kutatás-termelés ügyvezető igazgatója. Schubert Archibald arról is beszélt, hogy több millió hordónyi nyersanyag lehet a föld mélyén a térségben.

Fordulat az ukránoknak adott nagy hatótávolságú rakétákkal kapcsolatban

Vasárnap jelent meg az értesülés, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú cirkálórakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. Azóta számos hír érkezett, de az egyik kulcsfontosságú értesülést már korrigálták is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Határozott figyelmeztetés jött Putyintól, Amerika mégis átlépte a vörös vonalat: most tényleg világháború szélén vagyunk?

Hétvégén robbant a hír, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte az ukrán haderőnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszország belső területeit. Vlagyimir Putyin orosz elnök arról beszélt korábban, hogy ha Amerika ezt meglépi, Washington hadviselő féllé válik, hiszen az amerikai ATACMS-rakétákat szerinte csak amerikai katonák segítségével lehet célra vezetni. Trump emberei már harmadik világháborútól rettegnek, pedig a helyzet egyelőre nem tűnik ennyire drasztikusnak. Racionálisan lehet rá számítani, hogy az oroszok most vesznek egy nagy levegőt és 2025 februárjáig elnézik az újabb vörös vonal átlépését, ennek pedig több oka is van.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×