eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz védelmi minisztérium kibővített vezetői kollégiumának tanácskozásán a moszkvai minisztériumban 2022. december 21-én, az ukrajnai háború alatt.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Szergej Fagyejcsev

Szakértő: fokozódik a nukleáris háború veszélye, ha megszűnik a kölcsönös fegyverzetellenőrzés

Oroszország felfüggesztette részvételét az orosz–amerikai Új START megállapodásban, a Carnegie Alapítvány igazgatója szerint azonban a nukleáris fegyverkezési verseny ettől függetlenül is folytatódott.

Vlagyimir Putyin kedden jelentette be, hogy Oroszország felfüggeszti részvételét a hadászati támadófegyverek csökkentéséről megkötött orosz–amerikai Új START megállapodásban. Csekély vigasz, hogy szavai – és a parlament szerdai döntése – szerint országa nem kilépett abból, hanem "csak" részvételét függesztette fel. Az orosz elnök szerint az Egyesült Államok új típusú nukleáris töltetek kifejlesztésén dolgozik. Az orosz parlament két házához intézett üzenetében Putyin közölte az is, hogy védelmi minisztériumnak és a Roszatomnak készen kell állnia a nukleáris fegyvertesztre, ha ezt az amerikai fél elsőként megteszi.

Egy neves amerikai szakértő szerint a nukleáris fegyverkezési verseny valójában nem most kezdődik, hanem már javában tart. A Der Spiegel című német lapnak nyilatkozó James Acton, a tekintélyes washingtoni Carnegie Alapítvány nukleáris politikai programjának társigazgatója szerint az orosz bejelentés rövid távon nem áll összefüggésben az ukrajnai háborúval.

Hosszabb távon azonban fennáll annak a veszélye, hogy nukleáris fegyvert vetnek be,

különösen abban az esetben, ha megszűnne minden kölcsönös fegyverzetellenőrzés – vélekedett a szakértő, aki korábban több tanulmányt publikát az atomsorompó szerződésről, a fukusimai nukleáris katasztrófáról, valamint az Iránnal és Észak-Koreával fennálló nukleáris konfliktusokról is.

Putyin bejelentéséből arra következtetett, hogy Oroszország és az Egyesült Államok többé nem oszt meg információkat nukleáris arzenáljáról. Mindez pedig megnehezíti az Egyesült Államokat annak ellenőrzésében, hogy Oroszország a felfüggesztés ellenére tartja-e magát a szerződésben foglaltakhoz. Ugyanakkor fordítva is ez a helyzet.

A nagy kérdés valójában az, hogy Moszkvának Putyin mostani bejelentése nyomán szándékában áll-e az Új START által megszabott határokon túllépve fegyverkezni. Mivel az orosz elnök eddig nem a szerződésből való kilépést, csak annak felfüggesztését jelentette be, a szakértő szerint nagyobb a valószínűsége annak, hogy Oroszország a szerződésben rögzített, a többi között a stratégiai nukleáris robbanófejekre, valamint a hordozórendszerekre vonatkozó kereteken belül maradni. "Valószínűleg ez a helyzet, de semmi nem biztos" – hangoztatta a szakértő.

Putyin kijelentette azt is, hogy

nem Oroszország lesz az első, aki nukleáris kísérletet hajt végre, azt azonban hozzátette, fenntartja magának a jogot, hogy ugyanezt tegye, ha az Egyesült Államok ezt teszi.

Ezzel kapcsolatban az alapítvány szakértője azt nem zárta ki, hogy Oroszország nukleáris kísérletet hajt végre, ha az a benyomása alakulna ki, hogy elveszítheti az Ukrajna elleni háborút. "Ez egyszerűen egyfajta nyomásgyakorlás lehet a Nyugattal szemben" – jelentette ki.

A szakértő szerint nukleáris fegyverkezési verseny nem most kezdődött, az már az Uj START Oroszország által történt felfüggesztése előtt is zajlott. Putryin mostani döntése azonban felgyorsíthatja az eseményeket, ezúttal azonban már nemcsak Oroszország és az Egyesült Államok, hanem Kína részvételével is – összegezte az alapítvány nukleáris politikai programjának társigazgatója.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×