eur:
410.57
usd:
385.27
bux:
76890.1
2024. november 12. kedd Jónás, Renátó
Páciensek egy fertőző betegek számára egy sanghaji kórház előtt felállított sátorban 2022. december 23-án. December 7-én Kína radikálisan enyhítette a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett, világszerte a legszigorúbbak között nyilvántartott szigorításokat, és azóta egyre növekszik a vírusfertőzöttek száma.
Nyitókép: MTI/EPA/Alex Plavevski

Új világ: nyugati Covid-gyógyszert kezdenek el Pekingben osztani

Az állami média tájékoztatása szerint a pekingi közösségi egészségközpontokban válik elérhetővé a Pfizer antivirális készítménye, a Paxlovid.

A kínai fővárosban a korábban soha nem tapasztalt fertőzéshullám hatására a patikák polcai kiürültek, a kórházak pedig megteltek. A China News Service beszámolja szerint a központokban dolgozó orvosokat felkészítik arra, hogy a gyógyszert ne csak kiosszák, hanem alkalmazását el is magyarázzák a hozzájuk forduló betegeknek.

Az egyik egészségügyi központ alkalmazottját idézve arról is beszámolták, hogy az elosztópontokat tájékoztatták már a feladatról, de az egyelőre nem világos, mikor érkezik meg az első adag gyógyszer – írja a CNN.

Két gyógyszert tudnak alkalmazni

A Paxlovid az egyetlen külföldi fejlesztésű koronavírus-gyógyszer, amelyet Kínában használatra engedélyeztek, de nagyon nehéz hozzájutni. Amikor decemberben egy egészségügyi platformon megjelent a szer, órák alatt elkapkodták. A másik engedélyezett antivirális gyógyszer a kínai Genuine Biotech fejlesztette Azvudine.

Az orvosok betegen is dolgoznak

Kína három év után szakított a zéró Coviddal, ennek hatására az egészségügyi rendszer túlterhelődött és a lázas betegségekre alkalmazható gyógyszerekből is hiány alakult ki. Egy állami lapban arról számolt be egy pekingi orvos, hogy sem ő, sem másik három társa, akikkel együtt dolgozott a sürgősségi osztályon, nem tudott enni vagy inni munkaidőben, olyan sok beteget kellett ellátniuk.

Egy másik orvos arról beszélt, hogy bár neki is lázas tünetei voltak, dolgoznia kellett: nagyon sok beteg érkezik és kevés az egészségügyi dolgozó.

Az ország több tájáról érkeztek egészségügyi dolgozók Pekingbe, hogy enyhítsenek a kialakult helyzeten. Fővárosként itt a legjobb az egészségügyi rendszer, de a korábbi szabályoktól való hirtelen elfordulás hatására rengeteg a beteg.

Az ország közel ötöde lehet beteg

A Nemzeti Egészségügyi Bizottság belső becslése szerint december első 20 napjában Kínában közel 250 millió ember kapta el a Covidot, ami az ország lakosságának nagyjából 18 százalékát teszi ki.

Szakértők arra figyelmeztettek, hogy amint a nagyvárosokban élők a jövő hónapban visszatérnek szülővárosaikba a holdújév alkalmából,

a vírus átterjedhet Kína vidéki részeire,

ahol az oltottsági arány alacsonyabb és az egészségügyi ellátás is sokkal esetlegesebb.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Tom Homan: 9/11 óta a legnagyobb biztonsági kihívással állunk szemben

Tom Homan: 9/11 óta a legnagyobb biztonsági kihívással állunk szemben

A szövetségi bevándorlási és vámügyi hatóság (ICE) korábbi igazgatója kemény kézzel kíván fellépni az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodókkal szemben. Donald Trump egy interjúban megerősítette: ahogy kampányában ígérte, valóban az USA legnagyobb kitoloncolási programját kívánja végrehajtani.

Stumpf István: Donald Trumpnak világos elképzelése van arról, hogy az első 180 napban mit akar csinálni

Orbán Viktor kockáztatott azzal, hogy folyamatosan amellett érvelt, hogy jót tenne a világnak, ha Donald Trump nyerne, és ez bejött – mondta Stumpf István az InfoRádió Aréna című műsorában. A korábbi kancelláriaminiszter, alkotmánybíró, az NKE John Lukacs Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója, a kormány stratégiai tanácsadó testületének tagja beszélt az új amerikai elnök programjáról, a rá váró legnagyobb kihívásokról és Európa átalakuló szerepéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.12. kedd, 18:00
Gulyás Balázs
a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×