eur:
404.78
usd:
386.86
bux:
87936.12
2025. február 21. péntek Eleonóra
Védőmaszkos utasok egy pekingi metrómegállóban 2020. április 9-én. A kínai Országos Egészségügyi Bizottság ezen a napon 63 újabb, új koronavírussal megfertőződött beteget jelentett Kínában, közülük kettő kapta el a vírust belföldön.
Nyitókép: MTI/AP/Mark Schiefelbein

Salát Gergely: a világ most tanulja meg, hogy ne Kína hajtogasson neki dobozokat

Korai még a koronavírus-járvány hosszú távú következményeiről beszélni a Pázmány-egyetem tanszékvezetője szerint is, de Salát Gergely sinológus biztos abban, hogy a legtöbb ország hazatelepít egy sor stratégiai iparágat.

Kína szerepe és helye a világgazdaságban jelentősen nem változik a járvány lecsengése után sem - véli Salát Gergely sinológus. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője a kínai törvényhozás jelenleg zajló, egyhetes ülésén elhangzott gazdasági előrejelzésről az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: Pekingben jelenleg senki sem tudja, hogy a távol-keleti ország idén milyen gazdasági növekedésre számíthat.

"A kínai gazdaságot nagyon megrázta a járvány és annak következményei. Ebben az évben is a legfontosabb belpolitikai esemény a miniszterelnök gazdasági beszámolója, hagyományosan be szokták jelenteni az éves GDP-növekedési számokat, és akkor az annyi is szokott lenni. Idén nem hangzott el ilyen konkrét szám, ami önmagában is sokat mondó, fogalma sincs a kínai vezetésnek arról, hogy hogyan alakul a gazdaság" - jelentette ki Salát Gergely.

Az első negyedéves adatok még megvoltak, 6,8 százalékos zuhanást jeleztek, ilyenre a hetvenes, de lehet, hogy az ötvenes évek óta nem volt példa a szakértő szerint. Salát Gergely az egyik fő okként azt említette, hogy a

a kínai gazdaság másfél-két hónapig nem nagyon termelt,

tehát erre az időre gyakorlatilag kiesett az export is.

"Most meg lehet, hogy azért fog majd továbbra is kiesni, mert a gazdaság termelne, csak nincs, aki megvegye a termékeket" - mondta a szakértő.

A hosszú távú következtetések levonása szerinte még korai, de az biztos, hogy a gyártást át kell majd hangolni, és az sem mellékes, hogy

a világ is megtanulta: "olyan nincs, hogy nem tudunk egy vacak szájmaszkot vagy lélegeztetőgépet összerakni, egy dobozt összehajtogatni.

Vagyis: bizonyos stratégiai termékek gyártását a világ országai haza fogják telepíteni.

A parlamenti működésre visszatérve Salát Gergely elmondta, most valamilyen irányelvgyűjtemény elfogadása következik Kínában.

"Olyasmi derült ki, hogy lényegében azok a törvények, amelyek izgatást, zavarkeltést, a központi hatalom aláásását, a terrorizmust, a szeparatizmust tiltják, szankcionálják a szárazföldi Kína területén, érvényesek lehetnek Hongkong területén is; ennek a végrehajtására

népi ügynökök fognak állomásozni Hongkong területén".

Ami problémát okozhat, hogy a Hongkongra vonatkozó törvényeket a hongkongi törvényhozó tanácsnak kell meghoznia, de jelen esetben Kína megkerüli a hongkongi törvényhozást.

"Amíg a világ a járványra figyel, addig Kína gyorsan átnyomja a dolgot" - vélekedett a sinológus, aki szerint most majd az következik, hogy Hongkong elfogadja a törvényt, a lakosság egy része viszont hangot fog adni nemtetszésének.

Kína lépése a Margaret Thatcher és Teng Hsziao-ping által még a nyolcvanas években elfogadott, Hongkongnak 50 évre különleges státuszt biztosító megállapodást is megkerüli - mutatott rá a sinológus.

Az Aréna teljes felvételét alább meghallgathatja.

Címlapról ajánljuk

Pozsony nem küldene békefenntartókat Ukrajnába, Prága még kivár

Juraj Blanár szlovák külügyminiszter szerint az Európai Uniót valószínűleg meglepte Donald Trump amerikai elnök lépése. „Az EU sértődöttsége ebben a helyzetben nem teljesen indokolt” – mondta a szlovák diplomácia vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.21. péntek, 18:00
Lánczi Tamás
a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×