Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk Twitter-bejegyzésében ugyanis azt írta, hogy ha a január 31. előtt kilépnének az EU-ból, abba is beleegyeznek. Nem lesz szükség soron kívüli európai uniós csúcstalálkozó összehívására, írásbeli eljárással történik a jóváhagyás.
Az ülés csak 15 percig tartott, miután Emmanuel Macron francia elnök a Boris Johnson brit kormányfővel folytatott telefonbeszélgetését követően vasárnap jelezte, hogy országa nem torpedózza meg a döntést. Franciaország ezt megelőzően azon az állásponton volt, hogy egy rövidebb halasztás megfelelőbb lenne.
The EU27 has agreed that it will accept the UK's request for a #Brexit flextension until 31 January 2020. The decision is expected to be formalised through a written procedure.
— Donald Tusk (@eucopresident) 2019. október 28.
Ezzel a rugalmas hosszabbítás lehetősége valósult meg, vagyis ha elfogadják a kilépési megállapodást a brit parlamentben, akkor a következő hónap 1-jétől hatályos lenne a kilépés.
A halasztásról szóló írásos dokumentum még nem készült el, de a BBC úgy értesült, hogy abban rögzítik: a britek nem tárgyalhatják újra a kilépési megállapodást a három hónapos alatt.
Időközben Boris Johnson előrehozott választásokról kívánja megszavaztatni a brit honatyákat hétfő este. A brit miniszterelnök múlt kedden bejelentette, hogy kormánya szünetelteti a kiválási megállapodás ratifikációs folyamatát, miután a londoni parlament alsóháza elfogadta a szerződés általános alapelveit, de leszavazta az annak jóváhagyására kidolgozott rendkívül feszes menetrendet.
Johnsont törvény kötelezi arra, hogy a határidő kiterjesztését kérelmezze 2020. január 31-ig.