eur:
408.11
usd:
375.12
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: Pixabay

Az unió rábólintott a jövő évi brexithatáridőre

A tagállamok megszavazták, hogy 2020. január 31-ig kitolják az Egyesült Királyság unióból való kilépésének határidejét. Rugalmas engedélyt adtak.

Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk Twitter-bejegyzésében ugyanis azt írta, hogy ha a január 31. előtt kilépnének az EU-ból, abba is beleegyeznek. Nem lesz szükség soron kívüli európai uniós csúcstalálkozó összehívására, írásbeli eljárással történik a jóváhagyás.

Az ülés csak 15 percig tartott, miután Emmanuel Macron francia elnök a Boris Johnson brit kormányfővel folytatott telefonbeszélgetését követően vasárnap jelezte, hogy országa nem torpedózza meg a döntést. Franciaország ezt megelőzően azon az állásponton volt, hogy egy rövidebb halasztás megfelelőbb lenne.

Ezzel a rugalmas hosszabbítás lehetősége valósult meg, vagyis ha elfogadják a kilépési megállapodást a brit parlamentben, akkor a következő hónap 1-jétől hatályos lenne a kilépés.

A halasztásról szóló írásos dokumentum még nem készült el, de a BBC úgy értesült, hogy abban rögzítik: a britek nem tárgyalhatják újra a kilépési megállapodást a három hónapos alatt.

Időközben Boris Johnson előrehozott választásokról kívánja megszavaztatni a brit honatyákat hétfő este. A brit miniszterelnök múlt kedden bejelentette, hogy kormánya szünetelteti a kiválási megállapodás ratifikációs folyamatát, miután a londoni parlament alsóháza elfogadta a szerződés általános alapelveit, de leszavazta az annak jóváhagyására kidolgozott rendkívül feszes menetrendet.

Johnsont törvény kötelezi arra, hogy a határidő kiterjesztését kérelmezze 2020. január 31-ig.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×