eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Európa kettős játékot folytat, de Kína már nem enged

Európa kettős játékot folytat, de Kína már nem enged

Kína januártól leállította 24 fajta hulladék importját, így az Egyesült Államokban, Kanadában, Nagy-Britanniában hulladékkezelési válság alakult ki.

Kínába több ezer kilométerről is szállíthattak szemetet, ami jelentős ökológiai lábnyomot hagyott maga után. Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője elmondta, nagyon sok konténerhajó, amely árut szállított Kínából, csak félig megpakolva tért vissza. Ezt a piaci rést pedig sokan ki akarták használni, így később Kína bonyolította le a világ hulladékforgalmának több mint a felét.

„Elképesztő mennyiségű műanyag szemét, papír szemét, de a kohósalaktól kezdve hamuig, a fémtől a textilhulladékig sokféle szemét érkezett Kínába”

– mondta a szakértő az InfoRádióban. Simon Gergely hozzátette, ezeknek a szemeteknek a jelentős részét Kína már nem engedi be. Az ázsiai országban már a lakosság és a környezetvédelmi szervezetek is tiltakoztak a szemét importja ellen.

„A műanyaghulladékokban, de a textilhulladékokban is nagyon sok olyan anyag található, amelyet már globálisan betiltottunk”

– mondta a szakértő.

Európa kettős játékot folytat

Simon Gergely elmondta, hogy a nemzetközi egyezmények az újrahasznosított termékekben nagyobb határértékeket engednek meg az újrahasznosításból visszakerülő káros anyagok miatt. Simon azt is mondta, hogy Genfben a Bázeli Egyezmény átbeszélésekor a kínai delegáció javasolta, hogy legyenek alacsonyabbak a határértékek, az Európai Unió pedig éppen a magasabb értékek elfogadásáért harcolt. A szakértő szerint ebből látszik, hogy az

Európai Unió kettős játékot folytat annak érdekében, hogy a szennyezett hulladékától megszabaduljon a harmadik világ kárára.

Az Egyesült Államokban, Kanadában, Nagy-Britanniában, Írországban nagy problémát okozott, hogy Kína lezárta a határait 24 szemétfajta előtt, és alig egy hónap alatt annyi újrahasznosításra váró szemét halmozódott fel, hogy helyben kellett elégetni.

A szakértő hozzátette, a hulladékok elégetése káros a környezetre, hiszen ezeknek a termékeknek az előállítása több energiába került, mint amennyit ki lehet nyerni belőlük, illetve az égetés után a hulladék negyede, ötöde továbbra is megmarad salak formájában. Az újrahasznosítás sem jelent megoldást a problémára, ezért is mondja a Greenpeace, hogy be kell tiltani az egyutas csomagolást”, azaz olyan csomagolást, amely csak egyszeri felhasználásra alkalmas.

Kínában olyan nagy mennyiségű hulladék termelődik, hogy már át is álltak a saját szemetük feldolgozására, így az importhulladékkal nem foglalkoznak. „Ez nagyon fontos figyelmeztetés a világnak, hogy nem termelhetünk büntetlenül ekkora mennyiségű hulladékot”  – mondta a Greenpeace szakértője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×