eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia

Párizsba utazik a lemondott libanoni kormányfő

Szaad Haríri, Libanon Szaúd-Arábiában lemondott kormányfője egy Twitter-üzenetben péntek este közölte: úton van a rijádi repülőtérre. Pártjának egy tagja azt mondta, Párizsba utazik, de onnan még nem tér vissza Bejrútba.

Ezzel szemben a miniszterelnökhöz közeli egy forrás azt mondta, hogy Haríri párizsi látogatása után hazatér, hogy véglegesítse lemondását. Michel Aun libanoni elnök ugyanis nem fogadta a kormányfő lemondását míg azt személyesen be nem nyújtja.

Haríri vélhetően bizonyítani kívánta a Twitter-bejegyzéssel, hogy szabad akaratából tartózkodott Rijádban, a szaúdiak nem tartják fogva. "Azt állítani, hogy Szaúd-Arábiában fogva tartanak és nem engednek távozni, hazugság. Úton vagyok a repülőtérre" - írta a libanoni miniszterelnök.

Haríri november 4-én Szaúd-Arábiából közvetített tévéadásban jelentette be, hogy leköszön tisztségéről, mert félti az életét, illetve mert - szavai szerint - Irán és a Hezbollah radikális síita szervezet rátette kezét az országára.

Libanoni kormánykörökben ezután az a hír terjedt el, hogy Harírit a szaúdi hatóságok kényszerítették lemondásra, és házi őrizetbe helyezték. A kormányfő kedden azt közölte, hogy két napon belül visszatér Bejrútba, de ez nem történt meg.

Emmanuel Macron francia államfő szerdán egy közleményben bejelentette, hogy meghívta Franciaországba Harírit, miután telefonon beszélt vele és Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökössel. Macron hozzátette, hogy a meghívás néhány napra szól, nem jelenti azt, hogy az emigrációba vonulás lehetőségét ajánlották volna fel neki.

Michel Aun libanoni elnök csütörtökön a Twitterre feltett üzenetében azt írta, reméli, véget ér az ország politikai válsága azzal, hogy Haríri elfogadta a francia meghívást.

Az államfőhöz közeli források szerint Aun kijelentette: Libanon hű marad korábbi politikájához, amely szerint távol tartja magát a regionális konfliktusoktól, különösen azoktól, amelyek az arab országok között keletkeznek.

Haríri korábban felvetette, visszavonja lemondását, ha a Hezbollah ígéretet tesz arra, hogy kimarad a regionális konfliktusokból. Úgy tartják, hogy Aun közel áll a szélsőséges mozgalomhoz, amely Haríri egységkormányának tagja.

Eközben konzultáció céljából Szaúd-Arábia hazarendelte németországi nagykövetét, miután Sigmar Gabriel német külügyminiszter libanoni kollégájával, Gibran Bászillal tartott közös sajtótájékoztatójukon Rijád szerint alaptalan állításokat tett.

A szaúdi külügyminisztérium közölte: panaszlevelet nyújt át Németország rijádi nagykövetének, hogy tiltakozzon Gabriel "szerencsétlen és indokolatlan" állításai ellen.

A német külügyminiszter Berlinben csütörtökön azt mondta, hogy Libanon súlyos politikai válság elé néz, amely katonai konfliktussá fajulhat. Ennek elkerülése érdekében Harírinek haza kell térnie - szögezte le, hozzátéve, hogy Libanonnak nem szabad "Szíria, Szaúd-Arábia vagy mások játékszerévé" válnia. Az SPA szaúdi hírügynökség jelentése szerint Gabriel "kalandozásnak" nevezte Rijádnak a térségben folytatott politikáját.

Címlapról ajánljuk
5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

5200 kilométer evezés 40 nap alatt – magyar páros döntene világcsúcsot az Atlanti-óceánon

Havasi Gergő és Szabó Norbert Ádám január 5-én egy több mint hét méter hosszú és két méter széles hajóval vág neki az óriási megterheléssel járó expedíciónak. Előbbi, a Magyar Honvédség 2. sportszázadának katonasportolója az InfoRádióban elmondta: egymást háromóránként váltva naponta 130 kilométert szeretnének evezni, közben semmilyen külső segítséget nem kapnak és kíséretük sem lesz.

Erdő Péter: „Hisszük, hogy személyesen tudunk kommunikálni Istennel”

Hisszük, hogy imáinkban személyesen tudunk kommunikálni Istennel, és neki hatása van az emberiség sorsára - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek karácsony alkalmából , hangsúlyozva, hogy ezért nem lehet abbahagyni a békéért való imát.
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×