eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Hivatalba lépett az új olasz államfő

Letette a hivatali esküt Sergio Mattarella új olasz köztársasági elnök kedden Rómában.

A 74 éves szicíliai alkotmánybíró hét évre vette át az államfői hivatalt a 89 évesen januárban leköszönt Giorgio Napolitanótól.

A parlament egésze előtt elmondott beiktatási beszédében Mattarella a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem fokozását ígérte, és azt kérte a lakosságtól, hogy támogassák az országban kezdett gazdasági és a intézményes reformokat. Riasztónak nevezte, hogy a hagyományos délolasz maffia immár északi nagyvárosokban terjeszkedik. A korrupciót tűrhetetlennek bélyegezte, és úgy fogalmazott, ez a jelenség a lakosságot fosztja meg pénzügyi forrásaitól, felborítja a piaci szabályokat, és mindezzel a becsületes és tehetséges embereket bünteti. Szót emelt a gazdasági növekedés ösztönzése, a konszolidáció, a munkanélküliség csökkentése és a szociális igazságosság érdekében.

"Olaszországnak vissza kell találnia a remény útjára" - fogalmazott, és arra figyelmeztetett, hogy a gazdasági nehézségek a nemzeti egységet is fenyegetik.

Mattarella 2011 óta volt az alkotmánybíróság tagja. Fivérét, Piersantit, Szicília tartományi elnökét 1980-ban meggyilkolta a Cosa Nostra maffiaszervezet. Sergio Mattarella ezután kezdett politizálni, előtte egyetemi oktatóként tevékenykedett. 1983-2008 között a Kereszténydemokrata Párt (DC), az Olasz Néppárt (PPI) és a szintén kereszténydemokrata Margherita parlamenti képviselője volt. 1987-1989 között a parlamenttel való kapcsolattartásért felelős miniszter volt, 1989-1990-ben oktatási miniszter az akkori kereszténydemokrata kormányokban. 1998-1999 között miniszterelnök-helyettes, 1999-2001 között védelmi miniszter volt a balközép D'Alema-kormányokban.

Sergio Mattarella neve az általa kidolgozott olasz választási törvényről (mattarellum) is ismert. Most is legfontosabb törekvései közé sorolta a választójogi reformot, amely fogalmazása szerint a politikai stabilitást fogja erősíteni.

Mattarella 1948 óta a 12. olasz köztársasági elnök. A posztra Matteo Renzi miniszterelnök jelölte, de Mattarella kedden azt hangoztatta, hogy pártoktól független, az alkotmány szellemében tevékenykedő államfő kíván lenni. Bár Olaszországban a köztársasági elnök nagyrészt ceremoniális feladatokat lát el, belpolitikai instabilitás esetén fontos jogkörökkel rendelkezik, például feloszlathatja a parlamentet és választásokat írhat ki.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×