eur:
389.44
usd:
362.83
bux:
0
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Hende: Durva jogsértés az EBESZ-megfigyelők visszafordítása

Ismeretlen fegyveresek feltartóztatták az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Krím félszigetre tartó katonai megfigyelőit. A csoportot a magyar Ács Gábor alezredes vezeti. A 42 tagú kontingens - köztük két magyar főtiszt - feladata az ukrán katonai objektumok fegyverzet-ellenőrzése. Hende Csaba honvédelmi miniszter az InfoRádiónak azt mondta: a nemzetközi jog sokszoros és durva megsértésének minősített esete történt.

"Két ponton tartóztatták fel az EBESZ katonai megfigyelőit, akik így kénytelenek voltak visszafordulni" - tájékoztatott Hende Csaba. A honvédelmi miniszter hozzátette: az egyik helyen azzal indokolta a továbbhaladás megakadályozását az oroszul beszélő helyszíni parancsnok, hogy nem tudják garantálni a megfigyelők biztonságát. A másikon viszont azt mondták nekik: felső szintről nem kaptak engedélyt arra, hogy beengedjék őket.

"A felső szinten a krími autonóm vezetést értik" - pontosította Hende Csaba.

Mint mondta: pénteken a katonai megfigyelők értékelik a kialakult helyzet és döntenek arról, hogy megkísérelnek-e ismét bejutni valamilyen módon a Krím-félszigetre, vagy nem tesznek több kísérletet.

"A nemzetközi jog sokszoros és durva megsértésének minősített és durva esetével állunk szemben" - jelentette ki Hende Csaba. Hozzátette: Ukrajna szuverenitása, területi egysége az 1994-es budapesti memorandumban az Egyesült Államok, Oroszország és Nagy-Britannia által szavatoltatott annak fejében, hogy Ukrajna lemondott az atomfegyvereiről. A Krím-félsziget az 1954-es határmeghúzás óta folyamatosan integráns része a független Ukrajna területének.

A honvédelmi miniszter jelezte: az ukrán kormány hívta meg az EBESZ megfigyelőit, akik az országon belül szabadon kívántak mozogni az ukrán hadsereg képviselőivel.

"Ezt önkényesen felállított ellenőrző ponton akadályozták magukat nem teljes mélységben igazoló fegyveresek" - tette hozzá Hende Csaba.

"Nincs arra utaló adat, hogy a katonai megfigyelőinket, benne a két magyart, bármilyen veszély fenyegetné" - fogalmazott a honvédelmi miniszter. Hozzátette: a munkájuk akadályozása azonban a nemzetközi jog mellett sérti az EBESZ alapokmányát is.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor: "Ha béke lenne, a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne"

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" c. műsorában adott élő interjút, a kormányfő arról beszélt, ha béke lenne, akkor a magyar gazdaság növekedése kétszeres is lehetne.  A német gazdaságot hazavágta a háború, és Magyarországnak nagyon fontos, hogy hozzáférjünk a nyugati piacokhoz. Ha ők döcögnek, akkor ez ránk is hat. Ha 2025-ben is háborúval kell számolni, akkor meg kell emelni a háborús kiadásokat is. Az EU-tagságról leszögezte,  hogy bent jobb, mint kívül.  Azt is kijelentette, hogy a kormány szerint fontos, hogy a magyar emberek ugyanolyan áron jussanak hozzá az üzemenyaghoz, ahogyan a szomszédaink.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×