eur:
388.31
usd:
360.95
bux:
68825.45
2024. május 9. csütörtök Gergely

Meredeken romlik az európai országok megítélése

Jelentősen csökkent az Európai Unióról és az európai országokról kedvező véleményt vallók aránya a világban - derül ki a BBC Világszolgálatának globális felméréséből.

A BBC World Service megbízásából a GlobeScan közvélemény-kutató hálózat a marylandi egyetem nemzetközi politikakutató programjának szakértőivel együttműködve az idén 22 országban 24 ezer személy bevonásával végeztette el a felmérést, amelynek során összesen 16 országról, valamint az EU-ról kellett véleményt mondani.

A vizsgálat eredményei szerint az EU - amely a korábbi évek hasonló felméréseiben igen kedvező értékeléseket kapott - most hirtelen veszíteni kezdett globális népszerűségéből. A válaszadók 48 százaléka fogalmazott meg jórészt pozitív véleményt az EU által gyakorolt globális befolyásról a tavaly mért 56 százalék után, miközben a negatív véleményt hangoztatók aránya szintén 8 százalékponttal 25 százalékra emelkedett. Így már csak relatív többségben vannak azok, akik az Európai Unióról általánosságban kedvezően vélekednek.

A GlobeScan elnöke, Chris Coulter az eredményhez fűzött kommentárjában közölte: az EU-t a világban hosszú ideig a politikai és gazdasági stabilitás erődítményének tekintették, ám az unióban jelenleg tapasztalható zűrzavar kétségeket ébresztett a világ közvéleményében azzal kapcsolatban, hogy az EU továbbra is képes-e globális vezető szerep betöltésére.

Steven Kull, a marylandi egyetem nemzetközi politikakutató programjának igazgatója ehhez hozzátette: az a tény, hogy az EU-ról alkotott nézetek az idei felmérés tanúsága szerint meredekebben romlottak, mint az egyes EU-tagállamok megítélése, "kétségekre vall az iránt, ahogy az EU saját kollektív problémáit kezeli".

Az unióról egyébként a felmérésbe bevont EU-tagállamok többségében a megkérdezettek többsége jórészt kedvező véleménnyel volt - az egyetlen kivétel Nagy-Britannia. A megkérdezett briteknek csak a 46 százaléka fogalmazott meg általánosságban pozitív értékelést az EU-ról, és pontosan ugyanennyi, vagyis 46 százalék mondta azt, hogy jórészt kedvezőtlenül ítéli meg az Európai Unió globális szerepét és befolyását.

Az EU megítélése a BBC Világszolgálatának világfelmérésébe bevont összes ország közül Németországban messze a legjobb: a megkérdezett németek 73 százaléka tartja jórészt pozitívnak az EU szerepét, és csak 19 százalékuknak van inkább negatív véleménye.

A Németország által betöltött globális szerepről ugyanakkor most kedvezőtlenebb a vélemény, mint egy évvel ezelőtt. A tavalyi hasonló felmérésben még Németország volt a világszerte legkedvezőbben megítélt ország, a 2012-es vizsgálat viszont azt mutatta ki, hogy ezen a népszerűségi mércén Japán váltotta fel az első helyen a németeket, akik az idei listán a második helyre kerültek.

Érezhetően javul a Kínáról alkotott globális vélemény. A BBC World Service idei felmérésében Kína globális szerepéről éppen 50 százaléknyian nyilatkoztak kedvezően, ami 4 százalékpontos gyarapodás, a kedvezőtlen véleményt vallók aránya ugyanakkor szintén 4 százalékponttal 31 százalékra csökkent.

Az Egyesült Államokról alkotott általános vélemény a 2007-2011-es időszakban folyamatosan mért lendületes javulás után most kissé romlott: Amerika globális szerepéről jelenleg 47 százaléknyian vannak nagyrészt kedvező véleménnyel a tavalyi 48 százalék után.

A legkedvezőtlenebb megítélésű országcsoportban van Irán, Pakisztán, Izrael és Észak-Korea; ezeknek az országoknak a szerepéről 50-55 százalék közötti arányban mondtak negatív véleményt az idei világfelmérésbe bevont válaszadók.

Címlapról ajánljuk

Hszi Csin-ping: sok sikert kívánok Magyarország soros EU-elnökségéhez

A Budai Vár Oroszlános udvarában ünnepélyes katonai ceremónia keretében Sulyok Tamás köztársasági elnök fogadta Hszi Csin-ping kínai államfőt. Az eseményen jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök is. A Sulyok Tamás államfővel folytatott beszélgetésen a magyar köztársasági elnök elfogadta Peking meghívását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Szerény volt a Győzelem napi katonai felvonulás Moszkvában, ismét orosz finomítót ért dróntámadás – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Szerény volt a Győzelem napi katonai felvonulás Moszkvában, ismét orosz finomítót ért dróntámadás – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Hagyományosan május 9-én, csütörtökön tartják a Győzelem napi megemlékezéseket Oroszországban, amikor a náci Németország fölötti második világháborús győzelmet ünneplik. Moszkvában csütörtök délelőtt rendezték meg a Győzelem napi katonai felvonulást, amely tavalyhoz hasonlóan idén is szerény volt, a tankokat például egyetlen második világháborús T-34-es képviselte. Rövid beszédet tartott Vlagyimir Putyin orosz elnök is, melyben a Nagy Honvédő Háborúra emlékezett, de a Nyugat ostorozása és a katonai fellépéssel való fenyegetés sem maradhatott el. Vélhetően ukrán dróntámadás ért egy orosz olajfinomítót a Krasznodari területen, több tároló megsérült. Belgorod ellen rakéta- és dróntámadás volt csütörtökre virradóra, többen megsérültek, lakóépületekben és kocsikban pedig károk keletkeztek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×