eur:
389.41
usd:
363.15
bux:
68123.99
2024. május 2. csütörtök Zsigmond

Mianmarban lázadók csaptak össze kormánykatonákkal a választások után

Harcok robbantak ki Mianmar (Burma) keleti részén lázadók és kormánykatonák között a katonai uralom alatt álló országban rendezett parlamenti választások után.

A harcok vasárnap kezdődtek a karen kisebbséghez tartozó lázadók és a kormánykatonák között, de még hétfő délután is puskaropogást és aknarobbanásokat lehetett hallani a térségben. A thaiföldi határnál kitört zavargásokról thai illetékesek számoltak be, akik szerint az összecsapások elől már mintegy tízezren menekültek át országukba Mianmarból.

A legsúlyosabb összetűzés a határ menti Miavaddi városban történt, ahol a lázadók elfoglaltak egy rendőrségi épületet és egy postahivatalt. Az összecsapásokban legkevesebb tíz ember megsebesült, más hírek szerint három polgári személy életét vesztette. Egy páncéltörő lövedék Thaiföld területén csapódott be, több embert ott is megsebesítve.

Abhiszit Veddzsadzsiva thaiföldi miniszterelnök szerint a zavargások akár három hónapig is eltarthatnak a kelet-mianmari térségben, kiváltképpen az átmeneti időszakban, amíg a jelenlegi kormány át nem adja a hatalmat a megválasztott kabinetnek.

Abhiszit kijelentette: országa nem fog beavatkozni Mianmar belügyeibe.

A Karen Nemzeti Unió (KNU) nevű szervezet fél évszázada küzd a mianmari csapatokkal az autonómia megszerzéséért a karen kisebbség lakta, Thaifölddel határos vidéken.

A délkelet-ázsiai, korábban Burma néven ismert, szigorú katonai uralom alatt élő országban vasárnap tartották meg húsz év óta az első parlamenti választásokat. Közel három tucat párt indult ugyan, de csak a hadsereg vezetői által támogatott két pártnak van igazi esélye arra, hogy súlya legyen a parlamentben.

A katonai junta szerint a választások kulcsfontosságú lépést jelentenek a demokrácia megteremtése felé, a rendszer bírálói szerint viszont a szavazás nem volt sem szabad, sem igazságos.

Pekingben - amely a mianmari junta leghűbb szövetségese - üdvözlik és előrehaladásnak tekinti a választás megrendezését, legalábbis erről tanúskodik a Global Times című angol nyelvű pekingi lapban megjelent szerkesztőségi kommentár, amely a "Választások Burmában: áttörés" címet viseli. Az írás szerint a szavazás arról tanúskodik, hogy változások zajlanak az országban. Peking támogatja a mianmari politikai rendszer átalakítását, de tisztában van azzal, hogy ez eltart egy ideig - olvasható a lapban.

Címlapról ajánljuk
Wéber Gábor elmondta, ki szorongathatja meg Max Verstappent

Wéber Gábor elmondta, ki szorongathatja meg Max Verstappent

A hétvégi Forma–1-es Miami Nagydíjon is a Red Bull és Max Verstappen a fő esélyes – mondta az InfoRádióban Wéber Gábor. A kommentátor a 2024-es szezon első öt versenyének legfontosabb történéseit is elemezte, valamint kitért arra is, milyen következményei lehetnek annak, hogy Adrian Newey tervezőmérnök 2025-ben már biztosan távozik a vb-címvédő istállótól.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Békekonferencia lesz a háború lezárásáról, elesett Berdicsi – Híreink az ukrán frontról csütörtökön

Békekonferencia lesz a háború lezárásáról, elesett Berdicsi – Híreink az ukrán frontról csütörtökön

ATACMS típusú nagy hatótávolság rakétákkal lőtte az ukrán haderő Luhanszkot, több tucat orosz katona meghalt. Támadás érte Odesszát, legalább 13 áldozatról tudni, többnyire civilekről. Valószínűleg kilőtt az orosz haderő egy amerikai HIMARS-rendszert. Az orosz haderő tovább nyomul Ocseretinétől nyugatra. Ukrajna szerint 120 összecsapás történt 24 órán belül az orosz alakulatokkal. Svájcban béketárgyalás lesz a háború lezárásáról, de Oroszország nem megy el. Moszkva ma bejelentette: orosz kézre került a donyecki Berdicsi. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 2. 18:38
×
×
×
×