eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Jelentősen hozzájárult a globális felmelegedéshez a koppenhágai klímacsúcs

Miközben nem ért el áttörést a klímaváltozás elleni küzdelemben a koppenhágai klímacsúcs, a 12 napos tanácskozás jelentősen növelte a szén-dioxid-kibocsátást.

A szén-dioxid-kibocsátás visszafogása, és ezzel a globális felmelegedés lassítása volt a fő célja a december 7-én kezdődő koppenhágai klímacsúcsnak. Szombaton új nemzetközi szerződés helyett egy jogi kötelezettséget nélkülöző, kevés konkrétumot tartalmazó zárónyilatkozat tudomásul vételével ért véget a konferencia.

A szerény eredménnyel záruló csúcs hozadékait szakértők eltérően értékelik, annyi azonban bizonyos, hogy az összejövetel nem nélkülözte a káros hatásokat. A 192 országból érkező mintegy 1800 küldött 41 ezer tonna szén-dioxidot termelt, ami megegyezik egy 140 ezres város kibocsátásával.

Ehhez jön még a 12 nap alatt felhasznált energiamennyiség, valamint az ott tartózkodás alatt termelt szemét, amelynek elégetése szintén üvegházhatású gázok kibocsátásával jár. Ismert az is, hogy a nemzetközi tanácskozásokon monumentális papírhegyek keletkeznek - akkor is, ha különös figyelmet fordítanak a felhasznált papírmennyiségre.

Habár a résztvevőket a tömegközlekedés igénybevételére buzdították, sőt 200 kölcsönözhető kerékpár is várta a vendégeket - bicikliző vagy épp metrózó állam-és kormányfők fényképei nem járták be a világsajtót. Épp ellenkezőleg. A Föld megmentéséért érkező politikusok annyi limuzint és magánrepülőgépet használtak, hogy a rendező ország, Dánia nem is tudta kielégíteni az igényeket.

Németországból és Svédországból, vagyis több száz kilométeres távolságból voltak kénytelen luxusautókat hozatni. A limuzinok közül mindössze öt volt hibrid, a többi vagy dízel volt vagy benzinnel működött. Nem volt elegendő parkolóhely a koppenhágai repülőtérre érkező 140 magángép számára sem, így volt, akiket Svédországból szállítottak a konferencia helyszínére.

Ugyan a koppenhágai egyezmény szerint 2 Celsius-fokban maximálnák a globális felmelegedés mértékét, egy brit lap tulajdonába jutott bizalmas ENSZ elemzés szerint a fejlett és fejlődő országok vállalásai 3 fokos melegedéshez vezetnének. A tanulmány szerint a vállalásokból az következik, hogy 2020-ban az üvegházhatású gázok kibocsátása 1,9-4,2 milliárd tonnával fogja meghaladni a 2 Celsius-fokos határ tartásához szükséges 44 milliárd tonnás szintet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×