eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 12. szombat Miksa

Balázs Péter: A Lisszaboni Szerződés nélkül is működik az unió

Az elutasító ír népszavazás miatt még nem kell temetni a Lisszaboni Szerződést - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Balázs Péter volt európai uniós biztos, aki azonban hozzátette: az Európai Unió a leszavazott dokumentum nélkül is működőképes.

Nem fogják eltemetni a Lisszaboni Szerződést - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Balázs Péter egyetemi tanár, aki hozzátette: az alkotmány 2005-ös elutasítása után egyezség született a mostani reformszerződésről úgy, hogy átemeltek elemeket az alkotmányból és az alapszerződésekből.

Magyarország első uniós biztosa azonban úgy véli: ez most nem járható út, mivel a tagországok túlnyomó többsége már ratifikálta a Lisszaboni Szerződést.

Az uniós szakértő szerint a szerződést leginkább a német-francia páros támogatta, és ha már Németország és Franciaország akar valamit, akkor az unióban általában olyan kritikus tömeg képződik, ami előremozdítja a dolgokat. Július 1-jével pedig féléves francia elnökség kezdődik, és a franciák akarják ezt a szerződést - mondta.

Így is működik az EU

Balázs Péter úgy látja: ha nem születik egyetértés a szerződésről, akkor ki kell hagyni belőle a kritikus pontokat, például azt, hogy 2014-től nem minden tagállamnak lesz biztosa az Európai Bizottságban.

Sok minden jobban működne, ha sikerülne életbe léptetni és alkalmazni ezt a szerződést: erősödne például a közös kül- és biztonságpolitika és olajozottabban működnének az unió különféle szervei - mondta a volt biztos, aki szerint azonban a szerződés nélkül is működik az EU.

Balázs Péter úgy véli: nem váltak be azok a jóslatok, amelyek azt mondták, hogy ha 27 főre nő az unió taglétszáma, akkor lehetetlenné válik a tanácskozás.

Igaz, hogy a csoportdinamika megváltozott: többféle álláspont körül kezdenek jegecesedni a pozíciók, de nem működik rosszabbul az unió - fogalmazott a szakértő, aki szerint sokkal jobb lenne a Lisszaboni Szerződéssel, de ha az meglenne, az sem lenne elég, mert egy ideálisan jól működéshez ez szükséges, de nem elégséges feltétel.

Hanganyag: Mong Attila

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Markus Söder: itt a vége, pénzügyileg és kulturálisan is túlterheli Németországot a migráció

Markus Söder: itt a vége, pénzügyileg és kulturálisan is túlterheli Németországot a migráció

Egyes tantermekben már alig beszélnek németül, az emberek nem érzik igazán otthon magukat azokban a városrészekben, ahol élnek – figyelmeztetett a bajor CSU elnöke abban az interjúban, amelyet pártja kongresszusa előtt adott. Markus Söder szerint a migráció túl nagy terhet jelent Németország számára.

"Visszataláltunk az útra, amelyen korábban sikeresek voltunk" - így értékelték a főszereplők a holland meccset

Értékelte a magyar-holland labdaraúgó-NL-mérkőzés 1-1-es eredménnyel zárult történéseit számos főszereplő; a magyar gólszerző, a csapatkapitány és a kapus is. Marco Rossi szövetségi kapitány ezúttal is foglalkozott a kritikusaival, de szerinte játékosai emelt fővel jöhettek le a pályáról, persze a bosnyákok ellen hétfőn támadásban "több kell" majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Új területen hódít a fintech-forradalom: újabb iparágat alakít át a technológiai boom

Új területen hódít a fintech-forradalom: újabb iparágat alakít át a technológiai boom

A technológiai innováció gyors üteme világszerte átalakítja az iparágakat, és ez alól a szórakoztatóipar sem kivétel. A média, a kultúra és azon belül a klasszikus zene is kezdi integrálni a fintech innovációkat, a blokchain technológiát és a kriptovalutákat. Ezek a digitális eszközök új módokat kínálnak a folyamatok menedzselésére, a bevételi források felszabadítására, és átformálják a művészek és a közönség közötti interakciót. A jogdíjelosztás javításától kezdve a decentralizált tartalomplatformok létrehozásáig a fintech jelentős változások előtt nyitja meg az utat ezekben a hagyományosan analóg iparágakban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×