eur:
399.06
usd:
364.72
bux:
74011.67
2024. október 10. csütörtök Gedeon

Kétséges egy nyugatbarát szerb kormány létrejötte

A demokraták szerezték a szerbiai előrehozott parlamenti választáson a legtöbb szavazatot. Az InfoRádió által megkérdezett délszláv szakértő szerint az a kérdés, hogy kikkel lép koalícióra a Boris Tadic vezette pártszövetség. Juhász József úgy véli: az új kormánynak rendeznie kellene Koszovó helyzetét és a vízummentesség kérdését. A külügyminiszter azt mondta: Magyarország számára fontos, hogy Szerbia, és vele együtt a vajdasági magyarok, Európa felé induljanak.

A demokrata erők szerezték a legtöbb szavazatot a vasárnapi szerbiai parlamenti választáson, de egyelőre az ellentábor, a radikálisok és nacionalisták tárgyalnak a kormányalakításról, mivel úgy tűnik, hogy ők lesznek képesek létrehozni az ahhoz szükséges parlamenti többséget.

A Demokrata Párt köré szerveződött, és Boris Tadic államfő vezette, Az Európai Szerbiáért nevű pártszövetség a szavazatok 38,75 százalékát szerezte meg, második a Szerb Radikális párt a szavazatok 29,22 százalékával, a harmadik pedig Tadic volt szövetségese, Vojislav Kostunica vezette pártszövetség 11,34 százalékkal.

Mint azt Juhász József elmondta, az eredményekből látszik, hogy Szerbia elhagyni látszik a Koszovó elvesztése miatti érzelmi politizálás útját, és hajlik arra, hogy a fejlődést ígérő Nyugat felé forduljon, amely a vízummentesség és a befektetések, így gazdasági felemelkedés reményével kecsegtet.

Az egyelőre kérdéses, hogy ki alakíthat koalíciót. Elképzelhető, hogy Boris Tadic alakít kormányt korábbi szövetségesével, Kostunicával, ez a koalíció azonban már korábban sem működött. Így előfordulhat, hogy a jelentős előnnyel győző Európai Szerbiáért pártszövetség nem is kerül be a kormányba, azt ugyanis ellenfelei alkotják majd.

A radikálisok, a nacionalisták és a szocialisták tábora koalíciója azonban rendkívül instabil lenne, így elképzelhető, hogy nem tudnának együtt végigvinni egy ciklust.Elégedett reagált a szerbiai parlamenti választások eredményére Göncz Kinga külügyminiszter.

A Demokrata Párt mindvégig azt mondta a kampány során, hogy a választás egy referendum, amely arról szól, hogy Szerbia az európai utat választja-e - mondta a tárcavezető. Göncz Kinga hozzátette: még nem lehet tudni, hogy biztosan olyan koalíció alakul-e, amely az európai alapelvet vallja, jelenleg ezt csak remélni lehet.

Magyarország számára nagyon fontos, hogy Szerbia, és vele együtt a vajdasági magyarok, Európa felé induljanak - emelte ki.

Göncz Kinga szerint elképzelhető, hogy a négy magyar képviselőt is a parlamentbe juttató magyar koalíció kormányzó erő lesz Szerbiában.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa és Nagy Tamás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hogy jött össze ekkora költségvetési többlet? Az elemző elmagyarázza

Hogy jött össze ekkora költségvetési többlet? Az elemző elmagyarázza

Az elmúlt 23 év második legnagyobb költségvetési többlete jött össze idén szeptemberben, a Pénzügyminisztérium előzetes gyorstájékoztatója szerint ugyanis több mint 234 milliárd forintos pluszt mutatott a kilencedik hónapban az államháztartás egyenlege. Az InfoRádó Csiki Gergelyt, a Portfolio elemzőjét kérdezte a számok hátteréről.

Orbán Viktor a strasbourgi plenáris vita végén: "ócska propaganda terepévé vált az Európai Parlament"

Szerdán - az árvíz miatt három hét késéssel - több órán keresztül vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a magyar EU-elnökségi programról, illetve Orbán Viktor európai szerepéről, kormányzásáról. A heves szóváltásokkal tarkított vitát Orbán Viktor szavai zárták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.10. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Itt az új történelmi csúcs Amerikában

Itt az új történelmi csúcs Amerikában

Az ázsiai tőzsdéken vegyes mozgásokat láttunk ma, a kínai piacon folytatódott a stimulus-rali utáni korrekció, míg mas ázsiai piacok emelkedtek. Ami az európai tőzsdéket illeti, itt szintén vegyes mozgások látszottak a nap első felében, majd délutánra elkezdett javulni a hangulat. Megérkezett ma a Fed jegyzőkönyve, amiből kiderült, hogy a szeptemberi 50 bázispontos kamatvágás során nem volt teljes az egyetértés a döntéshozók között azzal kapcsolatban, hogy mennyire legyen agresszív a csökkentés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×