eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

"Gyurcsány Ferencnek már csak egy éve van"

Magyarország politikusai rövid távú érdekeket képviselnek és elmulasztják az országot előremozdító szerkezeti reformokat - írja az Economist című brit hetilap Magyarországról szóló elemzésében.

A magyar rendetlenség - így fogalmaz az Economist című hetilap a nálunk zajló gazdasági folyamatokat kommentálva. Az elemzés sérülékenynek minősíti Magyarországot, különösen a költségvetési és a folyó fizetési hiányt tekintve. Magyarország, amely az egész térség csodagyerekének számított, most erősen biceg, a kormány és az ellenzék egymást túllicitáló manőverei közepette - fogalmaz a cikkíró.

A lap lebénult magyar gazdaságról és sértett lakosságról beszél, hozzátéve, hogy a legutóbbi népszavazáson a választók elutasították a vizitdíjat, a kórházi napidíjat és a tandíjat. Az eredménnyel a Fidesz elhódította a szocialisták szavazói bázisának egy jelentős részét, hiszen 1 millió ember fordult el a szavazáson a baloldaltól.

Más gondok is gyötrik az országot - teszi hozzá a tekintélyes amerikai hetilap. A térségben Magyarországon sújtja a lakosságot a legtöbb adó, és a munkavállalók 20 százaléka fizeti a befolyó személyi jövedelemadó négyötödét. Emellett a munkáltatók még a bérek 30 százalékát kénytelenek hozzátenni a befizetésekhez. Probléma az is, hogy az adójogszabályok állandóan változtatnak.

Eközben a feketegazdaság már a GDP 18 százalékát teszi ki. Így nem meglepő - olvasható a lapban -, hogy a szomszéd országokhoz képest kevesebb tőke áramlik Magyarországra a bizonytalan üzleti környeztet miatt, ezért a magyar növekedés mindössze 1,3 százalékot tett ki 2007-ben és ezzel az ország a legutolsó az európai uniós tagállamok között.

Még a sokat szidott rivális, Szlovákia is jobban teljesít az egykulcsos adórendszerével. A miniszterelnöknek, Gyurcsány Ferencnek már csak egy éve van, hogy a káros folyamatokat megfordítsa - írja a lap, hozzátéve: bár a költségvetési hiány csökken, a reformgondolatok visszaszorultak a népszavazás eredményeként.

Magyarország politikusai pont azt teszik, amihez a legjobban értenek: képviselik önmaguk rövid távú érdekeit, és érintetlenül hagyják a szerkezeti problémákat. A cikkíró szerint a legjobban az illusztrálja Magyarország lemaradását, hogy a reformcsillaggá fényesedett Szlovákia akár jövőre bevezetheti az eurót, Budapest legkorábbi esélye ugyanerre 2014.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×