eur:
387.7
usd:
357.1
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

Vlagyimir Putyint választotta az év emberévé a Time magazin

Vlagyimir Putyin orosz elnököt választotta a 2007. év emberévé az amerikai Time magazin.

Putyin elnökségének utolsó éve volt a legsikeresebb. Hazájában "bebiztosította" saját politikai jövőjét, külföldön pedig kiterjesztette szokatlanul nagy - ha nem is mindig jóindulatú - befolyását a világpolitikára a magazin indoklása szerint.

Sztálinhoz hasonlítják

Ahogy korábbi vezetőikről, Vlagyimir Putyinról is számos viccet faragtak az oroszok. Az egyik szerint Sztálin szelleme megjelenik Putyin álmában, mire az elnök tanácsot kér tőle, hogyan kormányozza az országot. Sztálin azt mondja: állítsa sorba, és lövesse le az összes demokratát, majd festesse le a Kreml belsejét kékre. Putyin megkérdi: miért kékre? Mire Sztálin: Ha! Tudtam, hogy nem az első részre kérdezel rá!

Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin 1952-ben született Leningrádban egy szegény családban, felmenői közül az apai nagyapjáról maradtak fenn feljegyzések, aki egy időben Lenin majd Sztálin zsakácsa volt.

A fiatal Vlagyimir Putyin számára a kiemelkedést a KGB biztosította, kémelhárítóként Drezdában, az egykori NDK-ban dolgozott. A Szovjetunió összeomlása után Anatolij Szobcsak szentpétervári polgármester munkatársa lett, annak 1996-os bukását követően pedig Moszkvába került.

Noha ma sem teljesen világos, ki segítette, tény, hogy a fővárosban gyorsan emelkedett a csillaga, 1998-ban a KGB utódjaként megalakult Szövetségi Biztonsági Szolgálat vezetője lett, 1999 augusztusában Borisz Jelcin miniszterelnökké nevezte ki, négy hónappal később pedig már Oroszország elnöke lett, pedig még saját országában is kevesen ismerték, nemhogy a világban.

A Medve visszatért

Ahogy választása indoklásaként a Time hangsúlyozta, elnöksége nyolc éve alatt Vlagyimir Putyin visszahelyezte Oroszországot a világ térképére. Igaz, hogy nyugati értelemben nem demokrata, kíméletlenül félreállítja az útjában állókat, és sokkal többre értékeli a stabilitást a szabadságnál, de sikerei vitathatatlanok.

Miután márciusban véget ér a második elnöki ciklusa, Vlagyimir Putyin minden bizonnyal miniszterelnökként folytatja a megkezdett munkáját, az elnöki székbe pedig hű embere, Dmitrij Medvegyev kerül.

A Time szerint jelentős részben Putyinnak köszönhető, hogy az Orosz Medve több évtizedes gyengélkedés után ismét ereje teljében van: az orosz milliárdosok világszerte felvásárolják az értékes ingatlanokat és sportklubokat, gyermekeik az elitiskolákban tanulnak.

Az orosz külpolitika ismét az egész világon érezteti befolyását, megkerülhetetlen tényező például az Észak-Koreával és az Iránnal folytatott tárgyalások során.Népszerű vezető

Az utóbbi öt évben az orosz gazdasági növekedés 7 százalék fölötti, amiből sokaknak jut: 2003 óta a munkások bérei megduplázódtak, ráadásul az 1998-ben összeomlott rubel már erős fizetőeszköznek számít. Az olaj áremelkedésének is köszönhetően Oroszország szinte az utolsó centig visszafizette 200 milliárd dolláros államadósságát.

Az orosz elnök nem sokkal hatalomra jutása után a sikeresen második csecsenföldi háborúval alapozta meg népszerűségét, amely azóta is stabilan 70 százalék feletti. Az ellenzéknek így nem sok tér maradna még akkor sem, ha a hatalom nem tenne meg mindent a háttérbe szorítására.

Mindemellett a legutóbbi parlamenti választásokat bojkottáló Egységes Oroszország vezetője, a volt sakkvilágbajnok Garri Kaszparov fogalmazta meg a legszellemesebb Putyin-kritikát: "Úgy akar uralkodni, mint Sztálin, és úgy akar élni, mint Abramovics", a Chelsea labdarúgóklub dúsgazdag tulajdonosára utalva. Kaszparov szerint a jelenlegi orosz rendszer inkább hasonlít a maffia, mint egy demokrácia szervezetére.

Mozarttól a Beatles-ig

Vlagyimir Putyin néhány személyes információt is megosztott a Time újságíróival: ha pihenni akar, Brahms, Mozart és Csajkovszkij szerzeményeit hallgatja, kedvenc Beatles-száma a Yesterday. Soha életében nem küldött még e-mailt, és noha egy ateista rendszerben nőtt fel, hívőnek vallja magát, egy biblia mindig megtalálható az elnöki repülőgépen.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

A szlovákiai társadalom hosszú ideje nagyon feszült, és a politikusok a merénylet után is inkább hergelnek, mintsem nyugtatnak – mondta az InfoRádióban a szlovákiai Fórum Intézet elnöke. Öllös László politológus, filozófus szerint a kampány hátralévő része a Robert Fico elleni támadásról szól majd, és a meglőtt kormányfő pártjának támogatottsága növekedni fog.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×