Az oroszok szerdán leállították a Bulgáriába érkező gáz szállítását, de a tranzitmennyiséget továbbra is szállítják. Ezt a bolgár és a szerb energetikai miniszter is megerősítette Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek.
Menczer Tamás csütörtökön az M1 aktuális csatornán ismertette, hogy az éves magyar gázfelhasználás 85 százaléka orosz gáz, és a magyar családok 90 százaléka fűt gázzal, ezért a kormány álláspontja változatlan: a háború árát nem fizethetik meg a magyar emberek, és nem fizettethetik meg mások a magyar emberekkel.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról beszélt, hogy a magyar éves gázfelhasználás nagyjából 10 milliárd köbméter, ebből
- 4,5 milliárd érkezik a hosszú távú orosz megállapodás alapján: 3,5 milliárd köbméter a déli útvonalon, 1 milliárd köbméter pedig Ausztrián keresztül.
- 1,5 milliárd köbméter a hazai kitermelés,
- 1 milliárd köbméter Horvátországból jön,
- a maradékot vásárolja az ország piaci szereplőktől, akik jellemzően szintén orosz gázhoz férnek hozzá.
Megismételte: a gázvásárlás "nem szép szavak kérdése", objektív feltételei vannak: lennie kell gáznak és csővezetéknek - mondta, hangsúlyozva: Magyarország "elvégezte a házifeladatát", hét szomszédos országból hattal van kiépítve gázösszeköttetése.
Az FGSZ alábbi térképén is látszik, hogy jelenleg is érkezik nem orosz forrású földgáz Magyarországra. (A Mol tulajdonában álló FGSZ a tulajdonosa és üzemeltetője a Magyarország területét behálózó nagynyomású földgázszállító vezetékrendszernek.)
A hazai tárolókban jelenleg 1,24 milliárd köbméter földgáz van - ezt a MEKH közölte, azzal együtt, hogy áprilisban már elkezdődött a következő téli fűtési szezonra való felkészülés - a részletekről ITT számoltunk be. Menczer Tamás a magyar földgáztározókkal kapcsolatban azt mondta, ezek feltöltöttsége az elmúlt fűtési időszak előtt jóval magasabb volt az uniós átlaghoz képest, és minden lehetőség adott a megfelelő feltöltöttségi szint ismételt eléréséhez.