eur:
407.26
usd:
357.83
bux:
90508.74
2025. április 24. csütörtök György
Nyitókép: Pxhere

Hogyan tovább? Drámai gyorsasággal használtuk el a Föld egy évre elegendő erőforrásait

Ma van a túlfogyasztás napja, tehát az emberiség ebben az évben már elhasználta azt az erőforrás-mennyiséget, amit még a bolygó megújulóképessége elbír.

2003 óta hasonlítja össze évről évre a Global Footprint Network nevű nemzetközi kutatószervezet a természeti erőforrások megújulóképességét az emberiség erőforrásigényével, vagyis ökológiai lábnyomával. A nemzetközi túlfogyasztás napja minden évben az a nap, amikor a két érték találkozik, vagyis amikortól már

az emberiség a bolygó megújulóképességén felül fogyaszt.

Bár a túlfogyasztás már az 1970-es években megkezdődött, amikor a népesség és a szükségletek növekedése nyomán a fogyasztás átlépte a fenntarthatósági szintet, idén már minden eddiginél korábban, mindössze

212 nap alatt átlépte az emberiség által elhasznált természeti erőforrások és a károsanyag-kibocsátás mértéke azt a mennyiséget, amelyet a Föld egy éven belül még újra tudna termelni, illetve el tudna nyelni.

A Global Footprint Network álláspontjához hasonlóan Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője is úgy látta, hogy a folyamat még visszafordítható, részint a természeti tőke megőrzésével, másrészt az emberiség fogyasztásának fenntarthatóbbá tételével.

"Fontos, hogy a megújuló energiákat nagyobb mértékben használjuk, illetve egy fenntarthatóbb élelmezési rendszert teremtsünk.

Egészséges és fenntartható fogyasztásra van szükség, kevesebb hulladéktermelésre, innovációk használatára és a tájgazdálkodás megváltoztatására".

Nagyon fontos, hogy mindez nemzetközi szinten is megtörténjen, megfelelő keretrendszerekbe foglaljuk, és persze a megfelelő nemzeti törvényeknek és jogszabályoknak is ezt kell tükrözniük. Mindezek mellett egyénként is nagyon sokat tehetünk, hogy az ökológiai lábnyomunk csökkenjen - mondta Antal Alexa.

Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse egy korábbi nyilatkozatában hasonlóan látta a helyzetet.

"Ha sikerülne a városokban lényegesen visszaszorítani az autóhasználatot, ha a termékek és a csomagolások elemeikben javíthatók, cserélhetők lennének,

nem az egészet kellene kidobni, akkor egyrészt munkahelyeket is tudnánk teremteni, másrészt pedig a természeti erőforrásokat sem pazarolnánk el ennyire" - hangsúlyozta a kampányfelelős.

Mivel mennyit nyerhetünk?

A Global Footprint Network szerint

  • a húsfogyasztás 50 százalékának helyettesítése vegetáriánus étrenddel öt nappal tolná az év vége felé vissza a túlfogyasztás napját, míg
  • az épületek energiahatékonyságának növelésével és az ipari termelés terén bevezetett változtatásokkal három hetet,
  • az emberiség ökológiai lábnyomának jelentős hányadát kitevő szén-dioxid-kibocsátás mértékének felére csökkentésével pedig három hónapot lehetne nyerni.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakíró: újabb Senna–Prost háború jön, Verstappen pedig az F1 Dennis Rodmanje lett

Szakíró: újabb Senna–Prost háború jön, Verstappen pedig az F1 Dennis Rodmanje lett

Oscar Piastri egyre megbízhatóbb, magabiztosabb és a sorozat új sztárja lett, Lando Norrisnak össze kell szednie magát fejben, a Red Bull pedig azért kezd óriási fejlesztésekbe, hogy valahogy maradásra tudja bírni Max Verstappent – így értékelte az InfoRádióban a Forma–1 legfontosabb fejleményeit Vámosi Péter, a Motorsport Online főszerkesztője.

Így óvják meg Ferenc pápa földi maradványait a temetésig

A pápa halála után Ferenc teste a Szent Péter-bazilikában való nyilvános felravatalozásra tekintettel az úgynevezett Thanatopraxis eljáráson esett át.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Vámháború és ellátási láncok: mit tehetnek most a vállalatok?

Vámháború és ellátási láncok: mit tehetnek most a vállalatok?

A KPMG legutolsó CEO Outlook kutatásában a világ legjelentősebb piacain több mint 1300, legalább 500 millió USD éves árbevétellel rendelkező vállalat vezérigazgatóját kérdezte arról, hogy hogyan látják a következő három évben vállalatuk üzleti és gazdasági kilátásait, és az ezeket meghatározó trendeket. A kockázatok között a globális cégek vezetői már ekkor is az ellátási láncok sérüléseit és sérülékenységét tették az első helyre. A közelmúltban megsokasodtak az ezzel kapcsolatos események: a globális tengeri szállítmányozást balesetek, cégcsődök és terrortámadások akadályozzák, de a kikötői munkások sztrájkja, illetve a kibontakozó vámháború is óriási veszteségeket okozhat - írja elemzésében Antal Balázs, a KPMG beszerzési szolgáltatások szenior menedzsere.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×