eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Új mutatót vezet be a társadalmi jólét mérésére az OECD

A világ 34 iparilag fejlett országát tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet új mérőszámot vezet be a társadalmi jólét, illetve a tagállamok lakosai életkörülményeinek mérésére.

A "jobb életért" elnevezéssel bevezetett mérőszám az első konkrét megvalósulása az úgynevezett Stiglitz-jelentésnek, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi szervezeteknek módosítani kellene a társadalmi haladást és a gazdasági teljesítményt mérő rendszereiket, amelyeket jelenleg szinte kizárólag a GDP határoz meg, s nem veszi eléggé figyelembe a társadalmi jólétet.

Nicolas Sarkozy francia elnök 2008 februárjában kérte fel Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdászt, hogy 21 világhírű tudóssal együtt vizsgálja meg: a gazdasági teljesítmény és a társadalmi haladás mérőszámai mennyire relevánsak és hogyan lehetnek azokat pontosítani. A bizottság másfél évvel később, 2009 szeptemberében Párizsban ismertetette 12 ajánlását.

A Stiglitz-bizottság megfogalmazta, hogy szükség lenne olyan adatokra, amelyek az átlag mögötti szélsőségeket is mutatják a társadalmi jólét tekintetében, s nemcsak a termelést mérik.

Az OECD ennek szellemében egy olyan új mérőszámot vezet be fennállása ötvenedik évfordulóján - amelyet szerdán a tagállamok politikai vezetőinek köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a jelenlétében ünnepelnek a szervezet párizsi székhelyén -, amely pontosabban jelzi azokat az adatokat, amelyek valóban fontosak az emberek számára - jelezte kedden Martine Durand, az OECD-nek a statisztikai jelentésekért felelős igazgatója.

Tájékoztatása szerint a következő 11 témakör adatait is vizsgálni fogják ezentúl: lakáshelyzet, jövedelem, munkahely, társadalmi kapcsolatok, oktatás, környezetvédelem, kormányzás, egészségügy, általános elégedettség, közbiztonság, a családi élet és a munka közötti egyensúly.

Az új mérőszám egyfajta "interaktív eszközként" a 34 tagállam állampolgárainak lehetőséget teremt arra, hogy a saját életük számára fontos kritériumok alapján is összehasonlítsák az országokat. Ezentúl a tagállamok azt is közölhetik majd, hogy minek a mérését tartják elsődlegesnek. Franciaországban például a munkahely és az egészségügy helyzete számít a legfontosabbnak - hangsúlyozta a szakember.

Az újfajta mérések alapján jobban meg lehet majd érteni, hogy az egyes tagállamokban nem vagy életkor szerint mi az, ami a legfontosabb az emberek számára - tette hozzá Anthony Gooch, a szervezet kommunikációs igazgatója.

Véleménye szerint ennek az új mérésnek a segítéségével azt is meg lehet majd állapítani, hogy egyes területeken melyek a legjobb gyakorlatok, valamint az ilyen jellegű statisztikai adatgyűjtések a politikusoknak is segítenek jobban megértetni, hogy mely területeken küzdenek gondokkal.

Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×