eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

Az energia ésszerű felhasználásával is sokat lehet spórolni

A faaprítékra alapuló úgynevezett Pellet kazán vagy napkollektor alkalmazását javasolja az Energia Klub munkatársa azoknak, akik a nyári fűtéskorszerűsítések során energiatakarékosabb megoldást választanánk a gázfűtés helyett. A következő egy évben akár 50 százalékkal is drágulhat a földgáz fogyasztói ára az előrejelzések szerint.

Már az energia ésszerű fölhasználásával is viszonylag sokat tudunk spórolni, s ez már a számlában is megjelenik - mondta az InfoRádiónak Király Zsuzsanna.

Az Energia Klub munkatársa rámutatott: sokat takaríthatunk meg például azzal, ha nem fűtjük túl a lakást. Ha egy fokkal csökkentjük a lakás hőmérsékletét, akkor azzal öt-hat százalék energiával használunk kevesebbet.

Király Zsuzsanna úgy véli, illúzió azt gondolni, hogy egyik pillanatról a másikra át tudunk állni a megújuló energiát alkalmazó fűtési rendszerekre. Aki persze megteheti, hogy lecseréli a fűtésrendszert, az jól teszi, ha végigvisz egy ilyen fejlesztést - tette hozzá. Például Pellet kazánt állít be a lakásba, vagy napkollektorral "segít rá" a fűtésre.

Ugyan ezek drága technikák, és 10-20 év a megtérülési idejük, azonban a gázárak - akár 50 százalékos - emelkedésével mégis egyre vonzóbbakká válnak - jegyezte meg Király Zsuzsanna.

Az Energia Klub munkatársa végül arra is figyelmeztetett, hogy nem érdemes átállni villanyfűtésre. Az ugyanis drágább, mint a gázfűtés, és környezetvédelmi szempontból sem jó, hisz az áramot is fosszilis, nem megújuló energiaforrásokból állítják elő többszörös átalakítással.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×