eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Kire lehet igaz: "csalnak, lopnak, hazudnak"?

Lopnak, csalnak, hazudnak - ezúttal nem politikusok egymásról mondott véleményéről van szó, hanem arról, mit vallottak be magukról az amerikai gimnazisták egy most publikált felmérés eredménye szerint. A kérdés az, hogy az új nemzedék vajon tisztességtelenebb-e, mint az előző.

Az elmúlt év során az amerikai középiskolások 30 százaléka lopott a boltból, több mint 20 százaléka a barátjától és közel kétharmaduk csalt az iskolai vizsgákon. Ez derült ki egy új felmérésből, amelynek eredményét az AP hírügynökség úgy kommentálta, hogy az amerikaiak "apatikusan állnak hozzá" az etikai normákhoz.

Az etikai kérdésekkel foglalkozó, Los Angeles-i Josephson Intézet 100, véletlenszerűen kiválasztott középiskola közel 30 ezer diákját vonta kérdőre. Természetesen úgy, hogy a válaszadók személyazonosságát bizalmasan kezelték.

Az intézetet alapító Michael Josepsont különösen az sokkolta, hogy mennyit lopnak a középiskolások. A fiúk 35, a lányok 26 százaléka ismerte el, hogy tavaly elemelt valamit a boltból, és egyötödük a barátjától, a szüleitől és a rokonaitól is lopott. Josephson szerint az ok a jó példa hiánya, és még a hitelválságot is megemlítette: "ha a társadalmat áthatja a cinizmus, akkor a fiatalok feltehetik a kérdést. Mi miért ne csináljuk?" Ezzel valószínűleg arra utalt, hogy az amerikai kormány megmentette a befektetőik pénzével hazardírozó bankokat.

A tanulók 64 százaléka elismerte, hogy tavaly már legalább egyszer puskázott dolgozatírás során, 38 százalék pedig többször is csalt. Több mint egyharmaduk az internetről másolja le a nagyobb házifeladatokat - ottani szóhasználattal élve - projekteket. 42 százalékuk hazudik, ha ezzel pénzt takaríthat meg.

Mindezek ellenére a középiskolások meggyőző - 93 százalékos többsége - jónak tartja erkölcsi érzékét és saját jellemét. 77 százalék igennel válaszolt arra a kérdésre is, hogy "amikor a helyes dolgot kell megtenni, akkor az ismerőseimnél jobb vagyok".

Szociális dolgozók szerint ugyanakkor nagyon könnyű bűnbakot csinálni a diákokból, pedig, mint emlékeztetnek, nem a diákok alakítják a társadalmi normákat. Mel Riddle, az amerikai középiskolai igazgatók szövetségének elnöke szerint olyan nagy nyomás alatt vannak a fiatalok és akkora a verseny, hogy néha megsértik a szabályokat. Emellett nagyobbak a lehetőségek a csalásra, mint korábban, és nem mindenki tud ellenállni a kísértésnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×