Pár napig fellélegezhetett az ország, de a meteorológusok szerint szerdától ismét kánikula várható. A hőség visszatértével érdemes megvizsgálni, mit is tehetünk a veszélyek elkerüléséért. A túlzott meleg ugyanis akár életveszélyes is lehet - 2003 augusztusában például 27 ezer ember vesztette életét a hőség miatt Európában.
Miként védekezzünk?
Pár apró trükkel csökkenthetjük a hőség okozta kényelmetlenséget. A szakértők azt tanácsolják, hogy a déli órákban ne menjünk a napra, tartsuk olyan hűvösen otthonunkat, amennyire csak lehet (napközben ne nyissuk ki az ablakot, éjszaka, amikor hűvösebb van, viszont igen), kevesebb főtt ételt együnk és igyunk sok vizet.
A legnagyobb veszély a hőguta, amely a hyperthermia egy előrehaladott esete. Ha ilyen eset fordul elő, az azt jelenti, hogy a test több hőt termel vagy vesz fel, mint amennyit fel tud dolgozni.
A hőguta kialakulása ellen a szervezet izzadással védekezik. Ennek folyamán sok folyadék távozik (a Tour de France -on részt vevő kerékpárosok például napi több kilót is fogynak így), amit a nap folyamán feltétlenül pótolni kell.
A tea, a kávé és az alkohol nem segít
A kiszáradás elsősorban a gyerekeknél, az időseknél és a betegeknél lehet veszélyes, valamint azoknál, akik nem szoktak sok folyadékot inni. Amennyiben valaki nem iszik eleget, kiszáradhat, azaz nem tud izzadni, aminek következményeként gyorsan emelkedni kezd a testhőmérséklet.
A testhő emelkedésével az áldozat egyre zavartabb lesz, egyes esetekben úgy viselkedik, mintha részeg lenne. Ha ilyen állapotot észlelünk, vigyük hűvös helyre, vagy az árnyékba, lazítsuk meg a ruháját és ha van rá lehetőség, hideg vízben fürdessük le, hogy testhőmérséklete normalizálódjon.
Hőségben legjobb vizet fogyasztani, mivel az alkohol, a tea és a kávé vízhajtó hatású, ezért dehidratáló.
Nő a bőrrák kialakulásának veszélye
A nagy meleg miatt megnő a bőrrák kockázata is, mivel ilyenkor az emberek szívesen napoznak. Csak Nagy-Britanniában évente 50 ezer ember lesz bőrrákos, pedig a betegség sikeresen gyógyítható.
A 15 év alatti gyerekek esetében a súlyos leégés a melanóma (a bőrrák egyik legsúlyosabb fajtája) kialakulásának egyik legfőbb oka. Ebben az esetben is a világosabb bőrűeknek jobban oda kell figyelniük.