eur:
392.77
usd:
366.59
bux:
66769.81
2024. április 26. péntek Ervin

Lemondtak a pergamenről a brit törvényhozók

Megszavazta a brit parlament felsőháza, hogy a jövőben pergamen helyett papírra vetik a brit törvényeket, a döntéssel egy több mint ötszáz éves gyakorlatot modernizálnak és jelentős mértékben csökkentik a törvénykezés költségeit.

Márciustól a borjúbőrből készült pergament sutba dobják és levéltári papírra nyomtatott formában és digitálisan teszik közzé a szigetország törvényeit. A változtatásra tavaly tett javaslatot a brit alsóház illetékes bizottsága, és a törvénykezés feljegyzéséért felelős lordok háza szerdán elfogadta a kezdeményezést.

Minden törvényt két hivatalos példányban nyomtatnak papírra, egyiket a parlamenti levéltár, a másikat a nemzeti levéltár fogja őrizni, de digitálisan is hozzáférhetővé teszik a jogalkotás eredményeit.

Parlamenti illetékesek azzal érveltek, hogy a csúcsminőségű papírok élettartama mintegy 500 év, és a döntéssel évente mintegy 80 ezer fontot (32 millió forint) megtakarítanak a költségvetésnek.

A pergamen védelmezői szerint a borjúbőr jóval tartósabb, szinte elkoptathatatlan. A parlamenti archívumban lévő legidősebb borjúbőrre írott törvény 1497-ben keletkezett, de vannak jóval régebbi dokumentumok, mint például az 1215-ös Magna Charta, amelynek fennmaradtak pergamenre írt példányai.

A brit törvényhozás már 1999-ben kezdeményezte a modernizálást, ám akkor a törvényhozók nem szavaztak a változásra. A pergamen pártfogói most újabb harcot akarnak indítani a hagyomány megőrzéséért.

Egyik szószólójuk, James Gray retrográdnak nevezte a lordok háza döntését és a pergamen visszaállítását követelte.

John Bercow alsóházi elnök közölte, hogy a döntést ellenző törvényhozók vitát kezdeményezhetnek a kérdésről az alsóházban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Gazdasági, a piaci folyamatokat esetlegesen befolyásoló adatok tekintetében ma érkezik itthon a MNB tavalyi utolsó negyedéves lakásárindexe, de az S&P Global Ratings hitelminősítői felülvizsgálata is kiemelkedő fontosságú esemény lesz: magyar szempontból azért is kulcsfontosságú az S&P osztályzata, mert a három nagy hitelminősítő közül jelenleg náluk a legrosszabb a besorolásunk, a BBB mínusz osztályzat egyetlen fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett. Vállalati fronton ma is az amerikai gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentenek. A magyar piacon az OTP-re figyelhetnek elsősorban a befektetők, ma tartja közgyűlését a nagybank, ahol beszédet mond Csányi Sándor, a bankcsoport elnök-vezérigazgatója. A részvénypiaci folyamatokkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×