Szavazott az Országgyűlés a kormány koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatáról, amely a rendeleti kormányzás lehetősége előtt nyitotta meg az utat a kormány számára, a veszélyhelyzet idejére. A jelen lévő képviselők kétharmadának igen szavazatára volt szükség az elfogadáshoz, vagyis teljes létszám esetén 133 fő – a Fidesznek és a KDNP-nek pedig éppen ennyi képviselője van a Házban.
A szavazás eredményeképp 137 igen, 53 nem ellenében a parlamenti kétharmad megszavazta a koronavírus elleni védekezésről szóló javaslatot.
Ez a veszélyhelyzet idejére lehetővé teszi, hogy
a kormány a jogszabályoktól eltérő rendkívüli intézkedéseket hozzon az emberek egészsége, a jogbiztonság és a gazdaság stabilitása érdekében.
Ezt a jogkörét - szükséges és arányos mértékben - a humánjárvány megelőzése, kezelése, felszámolása, továbbá káros hatásainak megelőzése, elhárítása céljából gyakorolhatja - rögzíti a most elfogadott jogszabály.
Az indítvány elfogadása garantálja, hogy a kabinet koronavírus elleni fellépés érdekében eddig hozott rendeletei is hatályban maradhassanak.
A koronavírus elleni védekezésről szóló törvény a kihirdetése utáni napon lép hatályba. A jogszabály hatályvesztéséről pedig a veszélyhelyzet megszűnésével az Országgyűlés dönt.
Az ülés előtt az ellenzék közös sajtótájékoztatót tartott a Kossuth téren, az ellenzéki pártok abban az esetben lettek volna hajlandóak támogatni a koronavírus-járvány elleni védekezésről szóló törvényt, ha abba időkorlátot építenek. Ezt az álláspontot az MSZP, a Párbeszéd, a Jobbik, a DK, az LMP és a Momentum politikusai is megerősítették a tájékoztatón. A parlamentben a törvényjavaslat vitáján azt hangsúlyozták, erre a törvényre nincs is szükség, a kijárási korlátozás épp ennek a példája.