Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnöke elhagyta szerdán az Európa-barát pártok által közösen alakítandó új kormányról folytatott tárgyalásokat, és az USR koalíciós részvételét egy nyolcpontos feltétellista teljesüléséhez kötötte.
Az érvénytelenített novemberi elnökválasztáson második helyre került politikus úgy értékelte, hogy tárgyalópartnerei - a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nem magyar kisebbségi frakció - nem értettek meg semmit a választók üzenetéből, semmilyen változást nem akarnak.
Az USR akkor fog részt venni egy - a szélsőséges pártok elszigetelése érdekében meghirdetett - Európa-barát nagykoalíció megalakításában, ha tárgyalópartnerei elfogadják az USR által legsürgősebbnek tartott intézkedéseket.
Az eddig ellenzékben lévő, magát jobbközép pártként meghatározó USR ultimátumszerű feltétellistáján egyebek mellett
- a jövő évi állami költségvetés hétfőig történő elfogadása,
- a választási hatóság elnökének leváltása,
- a titkosszolgálatok civil felügyelet alá helyezése szerepel, ugyanakkor
- felszólítja a potenciális koalíciós partnereket, hogy közösen követeljék Klaus Iohannis lemondását az államfői tisztségről, amelyet a szenátus elnöke töltene be ideiglenesen az új államfő megválasztásáig.
Az Európa-barát pártok már napok óta szakértői tárgyalásokat folytattak egy közös kormányprogram kidolgozásáról, de az USR képviselői egy adott pillanatban ezekről a megbeszélésekről is kivonultak, azt állítva, hogy a jelenleg is kormányon lévő tárgyalópartnerek nem hajlandók rendelkezésükre bocsátani a valós költségvetési adatokat.
Románia tavaly a tervezett 4,4 százalék helyett 5,7 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal zárta az évet, a Marcel Ciolacu-vezette kabinet pedig idén 5 százalékos deficittel számolt, de a deficit szakértők szerint év végéig meg fogja haladni a 8 százalékot.
A jövő évi költségvetés tervezetét még a távozó kormány sem fogadta el, törvényerőre emelését pedig az is akadályozza, hogy a 2020-ban választott parlamentnek pénteken lejár a mandátuma, a december 1-jén választott új parlament megalakulása pedig legalább másfélnapos folyamat.
A román média úgy értelmezte Lasconi szavait, hogy ultimátumával az USR ellenzékbe vonulását készítette elő. A hírtelevíziók elemzői arra számítanak, hogy a PSD, PNL, RMDSZ és a kisebbségi frakció az USR nélkül lép végül koalícióra, ugyanis az USR nélkül is 56 százalékos többséggel rendelkezik a parlamentben.
Frissítés: "ez csak ürügy"
A koalíciós tárgyalásokat az USR nélkül tovább folytató PSD, PNL, RMDSZ és kisebbségi frakció vezetői szerda este közös közleményt adtak ki, melyben
úgy értéklik, hogy az USR nem hajlandó "konstruktív és felelősségteljes magatartást" tanúsítani, a koalíciós részvétel feltételeit tartalmazó elváráslistája pedig "voltaképp csak ürügy számukra"
ahhoz, hogy elhatárolódjanak a közös kormányzás tervétől, és "elhárítsák a felelősséget az ország számára nehéz pillanatban".
Az "Európa-barát" bukaresti kormánykoalíció megalakítására készülő pártok azt üzenték, hogy mindazonáltal tanulmányozni fogják az USR feltételeit, hozzátéve: számukra továbbra is egy erős parlamenti támogatottsággal rendelkező, stabil kormány megalakítása, illetve az elnökválasztás menetrendjének mielőbbi meghatározása jelent prioritást. Közös közleményükben azt is megerősítették, hogy konszenzussal kiválasztott közös államelnökjelöltet akarnak indítani.