Tartósan betöltetlen háziorvosi körzetnek az a praxis számít, amelyben az ellátást több mint hat hónapig nem tudják megfelelően megoldani. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ júliusi adatai szerint a fogorvosi alapellátásban a legtöbb üres praxis Budapesten van. Ennek okáról az InfoRádiónak Nagy Ákos fogorvos beszélt:
"A 18-62 év közötti korosztálynak a fogpótlások fizetősek, és ebből a bevételből kellene a rendelőnek eltartania a többi, nem fizető tb-s beteget. Ez azt jelenti, hogy
a fogorvosnak a versenypiaci betegéből kell megfinanszíroznia a tb-s beteget.
Emiatt ahol sok magánorvos van, ott a fizetős munkálat is elviszik a magánrendelők, és a tb-s fogorvos pedig bevétel nélkül marad" - mondta Nagy Ákos, és emlékeztetett arra, hogy szeptember első két hetére sztrájkot terveznek az alapellátásban dolgozó fogorvosok, akik közül már több mint 900-an jelezték, hogy részt vennének ebben.
"Ha addig nem érkeznek pozitív üzenetek, akkor meg is tartjuk.
A minisztérium vezetői már elismerték, hogy a követeléseink jogosak, csak a költségvetés számaiban ezek az elismerések még nem jelentek meg"
- mondta a fogorvos.
Az alapellátó orvosok helyzetéről Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének egyik alapító tagja azt mondta, szerinte rendszerszintű átalakításra lenne szükség, amely a fiatalabbak számára is vonzóbbá tenné a szakmát.
"Szükséges lenne, hogy olyan ellátásbeli elemek jelenjenek meg az alapellátásban, amelyek túlmutatnak a jelenlegi adminisztratív terheken és a szakma felé tereli a valós munkavégzést.
Olyan feladatok kellenek, amelyeknek köszönhetően a háziorvos újra orvosnak és nem egyfajta adminisztrátornak érzi magát a rendszerben"
- mondta Békássy Szabolcs.
Az InfoRádió úgy értesült: jelenleg összesen 445 betöltetlen háziorvos praxis van, amelyek közül 311 több, mint egy éve áll üresen. A betöltetlen körzetek száma folyamatosan nő: 2010 januárjában még csak 155 ilyen volt. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár korábban hangsúlyozta, hogy az állam pályázatokkal támogatja a praxisjogvásárlást.