eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke az NVI budapesti székházában tartott sajtótájékoztatón az országgyűlési képviselő-választás napján, 2018. április 8-án.
Nyitókép: Soós Lajos

Pálffy Ilona reakciója a választási jogorvoslati igényekre

A Nemzeti Választási Iroda elnöke szerint a választás hivatalos végeredményét csak szombaton állapítják meg, az arra érkezett panaszok háromnapos jogorvoslati határideje tehát nem ma, hanem kedden 16 órakor jár le. Pálffy Ilona hangsúlyozta, hogy a bejelentéseket nem a választási irodának, hanem a választási bizottságnak kell kivizsgálnia. A pártok megkapták a szavazóköri jegyzőkönyveket - tette hozzá az elnök.

Kedden több párt is jelezte, hogy ki kívánja vizsgáltatni a választási csalásokat sejtető sajtóhíreket, amelyek egyebek mellett azt mutatták, hogy bizonyos körzetekben 20-30 százalékos volt az érvénytelen szavazatok aránya, de volt olyan körzet is, ahol a baloldali jelölt egyéniben 159 szavazatot kapott, míg a pártja egyet sem.

Pálffy Ilona rámutatott, hogy a választás hivatalos eredményét szombaton állapítják meg, ezt követően három napig lehet jogorvoslati eljárást kezdeményezni minden vitatott eredmény ügyében.

Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke elmondta, hogy a választópolgárok és a pártok is a helyi választási irodáknál tekinthették meg kedden 16 óráig az ottani szavazóköri jegyzőkönyveket. A pártoknak erre nincs szükségük, onnantól kezdve, hogy megkapták a szavazóköri jegyzőkönyveket beszkennelve.

"A jegyzőkönyveket össze tudják hasonlítani a nemzeti választási rendszerben rögzített előzetes eredményekkel, sőt hogyha voltak delegáltjaik és a delegáltak kaptak jegyzőkönyveket, akkor abban a szavazókörben, ahol a delegált kapott jegyzőkönyvet, azt is össze tudja hasonlítani a mi általunk odaadott jegyzőkönyvek adataival" - mondta Pállfy Ilona.

Jogorvoslattal lehet élni a szavazatszámláló bizottságok választásnapi tevékenységével kapcsolatban is, de nem az eredménymegállapításukkal kapcsolatban.

"Például, hogyha visszautasítottak valakit, pedig ő úgy gondolja, hogy jogosan ment oda és szavazhatott volna. Ezek ilyen napközbeni tevékenységek. Ehhez nem szükségesek az általunk odaadott jegyzőkönyvek"

- tette hozzá Pálffy Ilona.

Az NVI elnöke elmondta, hogy az egyéni választókerületi választási eredmény ellen is lehet jogorvoslattal élni, de ez ellen majd csak szombattól, mert akkor kerül megállapításra az adott egyéni választókerületben a választási eredmény.

Ha valakinek gyanús, hogy esetleg eltűntek szavazatok, akkor ezt valamilyen szinten bizonyítani is kell tudni, mert ha csak úgy általánosságban beszél valaki, azt nem biztos, hogy elfogadja a választási bizottság.

"Ha azt mondja, hogy tudom, hogy adtak le rám szavazatot ennyit, és közben nulla szerepel a jegyzőkönyvben, ez bizonyítottnak tekinthető, ezt értékeli a bizottság"

- tette hozzá.

Minden bizottságnak a jogköre, hatásköre, hogy ezekben az ügyekben döntést hoz-e, és ha igen, milyet. Pálffy Ilona kiemelte, hogyha mind a 106 egyéni választókerületben olyan döntés születik, hogy újra kell számolni a szavazatokat, akkor lehet, hogy újra kell számolni az összes szavazatot.

Pállfy Ilona azt is kihangsúlyozta, hogy a Nemzeti Választási Irodának a választás eredményével kapcsolatban semmilyen hatásköre nincs, ez csakis Választási Bizottsági hatáskör. Viszont, ha a Választási Bizottság döntése ellen akarnak még továbblépni, mert nem volt megfelelő, akkor nyújthatnak be jogorvoslati kérelmet a Nemzeti Választási Bizottsághoz. A Nemzeti Választási Bizottság döntése ellen pedig a Kúriához lehet fordulni.

Pállfy Ilona elmondta, hogy ameddig nem lesz jogerős a választási eredmény, addig nem fog megalakulni az országgyűlés.

"A Kúria április 26-27-én fogja meghozni a végleges döntést, ez akkor hosszabbodik meg, ha valahol újra számolnak, mert az plusz három nap, amikor jogerős lesz az egész választási eredmény, az legkorábban május 3. "

- tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×