eur:
391.22
usd:
367.35
bux:
0
2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab

Egyházügyi tv - jogerős a strasbourgi ítélet

Elutasította az Emberi Jogok Európai Bírósága a magyar kormány fellebbezését a magyar egyházügyi törvényt elmarasztaló április 8-i ítélete ellen. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a bíróság nem vette figyelembe a magyarországi jogszabályváltozásokat.

Magyarországról kilenc kisegyház fordult a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához azzal a panasszal, hogy sérült a gyülekezési és egyesülési szabadságuk, miután az új egyházjogi törvény megfosztotta őket egyházi státusuktól.

A tegnap jogerőre emelkedett, áprilisi első fokú ítélet elmarasztalta a magyar államot, kifogásolva, hogy az egyházi jogállásról nem bíróság, hanem a parlament dönt, a kisegyházaknak pedig kevesebb jogot biztosít a szabályozás, mint a nagyoknak, tehát a törvény sérti a vallásszabadság elvét.

A strasbourgi bírák úgy látták, hogy Magyarországnak az ilyen törvényi szabályozás helyett lett volna más lehetősége is a "bizniszegyházak" kiszűrésére. Tavaly egyébként a magyar Alkotmánybíróság már megsemmisítette az egyházügyi törvény bizonyos passzusait.

A kisegyházak csaknem 7 milliárd forintot követeltek az elmaradt adókedvezmények és az állami támogatások miatt. A strasbourgi bíróság kimondta, hogy 5 panaszos esetében a jogsértés kimondása is megfelelő elégtételt jelent, négyüknek viszont kártérítés jár, de ennek mértékéről a kormánynak és a panaszosoknak kell megegyezniük hat hónapon belül. Ha ez nem sikerül, akkor a bíróságnak kell megállapítania a kártérítési összeget.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi ügyekért felelős államtitkársága szerint az Emberi Jogok Európai Bírósága nem vette figyelembe a magyar jogszabályváltozások tartalmát, a döntés pedig beleillik egyes nemzetközi érdekcsoportok Magyarországgal szembeni támadássorozatába.

A tárca közleménye hangsúlyozza, hogy Magyarország nemcsak európai szinten biztosítja a vallási közösségek számára a lelkiismereti és vallásszabadság széleskörű gyakorlását, hanem Európában is egyedülálló mértékben támogatja őket.

A minisztérium aláhúzta, hogy "figyelemmel a strasbourgi bírósághoz benyújtott kártérítési kérelmekre, azok jellegéből és mértékéből is megállapítható, hogy az érintetteket itt elsődlegesen üzleti célú haszonszerzés motiválja". A magyar kormány megvizsgálja a jogerős ítéletet, s ennek megfelelően dönt majd a további lépésekről - zárul a közlemény.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Súlyos gond merült fel az elektromos autózással kapcsolatban

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez - olvasható Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) hétfőn közzétett jelentésében.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Jó a gazdaságnak, jó a cégeknek, mégis lassan halad a digitalizáció

Jó a gazdaságnak, jó a cégeknek, mégis lassan halad a digitalizáció

A magyar GDP mintegy egyötödét adja az ipar, azonban a versenyképességét garantáló ipari digitalizáció gyerekcipőben jár itthon. Az NTPSz (Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség) célja, hogy networking és tudásátadás koordinálásával segítse a folyamatot. A nemrég lezajlott Smart Manufacturing Fesztivál sarokpont volt a szervezet életében: láthatóvá tette az ipari digitalizációt és számtalan vállalat között indult meg a párbeszéd a fesztiválnak köszönhetően, amely több mint 2000 fő számára tette lehetővé a részvételt. Az NTPSz április 29-én tartotta a fesztivál záróeseményét, ennek keretében a szervezet távlati céljait is kijelölték.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×