eur:
389.33
usd:
362.73
bux:
68123.99
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Jóri András: hozzájuthatnak az egyházak az szja-adatokhoz

Hozzájuthatnak az egyházak azokhoz az adatokhoz, amelyek a részükre felajánlott személyi jövedelemadóra (szja) vonatkoznak - foglalt állást Jóri András adatvédelmi biztos közleményében.

Az ombudsman szerint közérdekű adatnak minősül, ezért nyilvános az APEH kezelésében lévő, az egyes egyházak részére adójuk egy százalékáról rendelkezők száma. Így akár megyei bontásban, felekezetek szerint, a rendelkezésre jogosultak létszámával együtt is megtekinthetők ezek az adatok - írta.

Az adatvédelmi biztos rámutatott, hogy a megyei bontás szerinti adatszolgáltatás adatvédelmi akadályokba nem ütközik. Az adatvédelmi törvény szerint "közérdekű adat az állami vagy helyi önkormányzati feladatot, valamint jogszabályban meghatározott egyéb közfeladatot ellátó szerv vagy személy kezelésében lévő információ vagy ismeret, függetlenül kezelésének módjától, önálló vagy gyűjteményes jellegétől" - közölte.

Mivel a kért adatok nem hozhatók összefüggésbe meghatározott természetes személlyel, ezért az adatvédelmi aggályok alaptalanok, sőt, azok közérdekű adatnak minősülnek, vagyis az APEH köteles azokról az igénylőt tájékoztatni - tette hozzá.

Jóri András emlékeztetett arra: a református zsinat lelkészi elnöke levelében fordult az adatvédelmi biztoshoz, és az iránt érdeklődött, van-e lehetőség arra, hogy az szja egy százalékának a Magyarországi Református Egyház (MRE), mint kedvezményezett részére történő rendelkezésére vonatkozó adatokat a régiónkénti bontáson túl megyei bontásban, felekezet szerint is megismerjék.

Az APEH honlapján csupán az összes egyházra vonatkoztatott régiónkénti, esetleg megyei bontású adatok szerepelnek, amelyek felekezetek szerint nem különíthetők el. Az MRE viszont az egyes megyében lévő potenciális rendelkezők létszámát is szerette volna megtudni - állapította meg az adatvédelmi biztos.

Címlapról ajánljuk
Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Mikor lesz végeredmény? Hány képviselőt küldhetünk Brüsszelbe? – minden, amit tudni kell az EP-választásról

Olaszországban csak 23 órakor zárnak majd be szavazókörök a június 9-ei európai parlamenti választáson, ezért addig egyetlen országban – így Magyarországon – sem hozzák nyilvánosságra a voksolás hivatalos eredményét. Június 6. és 9. között összesen 370 millió európai választópolgár döntheti el, hogy kik legyenek az Európai Parlament tagjai a következő öt évben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×