eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Ötszáz új szennyvíztisztító épül - mikor fürdünk a Dunában?

A következő években félezer új szennyvíztisztító telep épülhet Magyarországon - mondta Somylódi László akadémikus az InfoRádió Aréna című műsorában. Az egyetemi tanár elmondta: míg a rendszerváltozás előtt egy budapesti naponta 300 liter vizet használt el, addig ma 130-at. A szakértő szerint ennek oka, hogy a víz ára drasztikusan emelkedett, jóllehet az életszínvonal emelkedése többet indokolna.

A háztartásokban a szükségesnél lényegesen több vizet pazarolunk el: az ivóvízelosztó hálózatok vesztesége Európa-szerte 20-25 százalék, így lenne mit megspórolni - mondta Somlyódi László akadémikus az InfoRádió Aréna című műsorában.

Az egyetemi tanár hozzátette: ha az öblítéses toalett infrastruktúrája más lenne, a becslések szerint egy ember naponta a most elhasznált vízmennyiség kevesebb mint felével, 80 literrel beérné.

A rendszerváltás előtt 300 liter volt az átlagos napi vízfogyasztás, ma Budapesten 120-130 liter. Bár az életszínvonal növekedése a fogyasztás növekedését indokolná, a csökkenés oka, hogy ma lényegesen többet kell fizetni a vízért - közölte Somlyódi László. A szakértő megjegyezte: akkoriban nem volt jellemző, hogy vízóra működött volna a lakásokban.

Míg a nyolcvanas években körülbelül 5 eurocentet, azaz 13 forintot kellett fizetni egy köbméter vízért, addig ma a víz és csatornadíj 2 euró, vagyis közel 500 forint - mondta az akadémikus. A víz árának közgazdaságilag megalapozott emelése volt a kiváltója a vízfogyasztás visszaesésének - fűzte hozzá Somlyódi László.

Van még tennivaló

Az Európai Unión belül irányelvek írják elő, hogy milyen mértékben kell a szennyvizet tisztítani, és az utóbbi évtizedekben Németország, Nagy-Britannia, Hollandia, Dánia és a skandináv országok rengeteget fejlődtek ilyen tekintetben - mondta az egyetemi tanár.

Somlyódi László hozzátette: az elmúlt tíz évben itthon is óriási fejlesztések indultak be és tartanak egészen 2015-ig. A tervek szerint Magyarország összesen ezer milliárd forintot költ csatornázásra és szennyvíztisztításra, ennek jelentős része uniós támogatás.

A következő években körülbelül ötszáz új szennyvíztisztító telep létesül majd, Budapesten pedig már épül a Csepel-szigeten a központi tisztító. Ha elkészül, a főváros szennyvizének több mint 90 százaléka tisztábban ömlik a Dunába - közölte az akadémikus.

A szakértő szerint ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy újra fürödni lehet majd a Dunában. Bár Ausztriában és Szlovákiában is komoly fejlesztések történtek, még mindig sok szennyezés kerül a folyóba - mondta Somlyódi László.

Az egyetemi tanár hozzáfűzte: az elmúlt évtizedben megjelent egy új típusú, az úgynevezett nem pontszerű szennyezés, amely a földekről a csapadékkal érkezik.

Hanganyag: Kocsonya Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Árokszállási Zoltán: hamarosan felpöröghet a magyar gazdaság

Az MBH Bank elemzői szerint 2024 második felében felpöröghet a magyar gazdaság, bővülhet a fogyasztás, így részben ennek köszönhetően a GPD növekedése éves átlagban elérheti a 2,7 százalékot - mondta az InfoRádiónak az MBH Elemzési Centrum vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Itt a lista, ezek az európai cégek tartoznak a világ egyik legelitebb klubjába

Itt a lista, ezek az európai cégek tartoznak a világ egyik legelitebb klubjába

Tavaly szeptemberben a Novo Nordisk cég letaszította a trónról az LVMH francia luxusipari óriást, így a kontinens legértékesebb tőzsdén jegyzett cégévé vált. A súlycsökkentő gyógyszerekről népszerűvé váltó dán gyógyszeripari cég lendülete pedig továbbra is töretlen. Megnéztük, hogy melyek jelenleg a legértékesebb európai vállalatok, és azt is, hogy globális összevetésben hol helyezkednek el jelenleg ezek a cégek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×