eur:
399.05
usd:
364.86
bux:
0
2024. október 10. csütörtök Gedeon

A gazdasági elit újra előveszi a figyelmen kívül hagyott 2006-os javaslatait

A munkaadók a Megállapodás a jövőnkért címet viselő dokumentumban négy kiemelten fontos problémára hívták fel 2006 áprilisában az akkor megalakuló Országgyűlés és az új kormány figyelmét. Az aláírók felelős és fenntartható gazdaságpolitika megvalósítását kérték, államháztartási reformot, kisebb és szolgáltató államot szorgalmaztak, továbbá hatékonyabb önkormányzati rendszert, és adóreformot javasoltak. A kiáltvány megfogalmazói szerint a reformokhoz új társadalmi szerződésre, új gazdaságpolitikára lett volna szükség 2006-ban, hogy Magyarország visszafordíthatatlan lemaradása elkerülhető legyen.

Egyebek között az Informatikai Vállalkozások Szövetsége, a Joint Venture Szövetség, a Magyar Agrárkamara, a Magyar Innovációs Szövetség, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete, a Magyar Üzleti Vezetők Fóruma, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége vezetői írták alá azt a 2006 áprilisi kiáltványt, amely fizetett hirdetésként próbálta felhívni a figyelmet a hiányzó, ám igen szükséges lépésekre.

A munkaadók a Megállapodás a jövőnkért címet viselő dokumentumban négy kiemelten fontos problémára hívták fel az akkor megalakuló Országgyűlés és az új kormány figyelmét. Az aláírók elsőként felelős és fenntartható gazdaságpolitika megvalósítását kérték, ezen belül a monetáris, a fiskális és az adópolitika összehangolását, az államháztartási deficit mielőbbi lefaragását, az euró mielőbbi bevezetését és a szakképzés összehangolását a gazdaság igényeivel szorgalmazták.

A gazdasági elit államháztartási reformot, kisebb és szolgáltató államot, új, régiós elven alapuló, a mainál lényegesen hatékonyabb önkormányzati rendszert javasoltak. Fontosnak tartották az egészségügy átalakítását: az állam felelősségével működő, de részben magánfinanszírozásra épülő egészségügy és társadalombiztosítási reform is szerepelt az igénylistán.

Az adórendszer megváltoztatását is megjelölték, egyszerűbb és versenyképesebb rendszerre várva. Siettették a helyi iparűzési adó megszüntetését, a foglalkoztatás közterheinek csökkentését, az adó- és járulékbehajtás szigorítását, továbbá az adófizetésre kötelezettek számának növelését várták.

A gazdasági elit 2006 áprilisában úgy látta, a fentiek nélkül nem lehet sikeres a konvergencia-program, hazánk nem tudja "az európai fejlődés lehetőségeit maradéktalanul kihasználni", és így "visszafordíthatatlanul lemaradunk". A kiáltvány megfogalmazói szerint a reformokhoz új társadalmi szerződésre, új gazdaságpolitikára lett volna szükség.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a strasbourgi plenáris vita végén: "ócska propaganda terepévé vált az Európai Parlament"

Szerdán - az árvíz miatt három hét késéssel - több órán keresztül vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a magyar EU-elnökségi programról, illetve Orbán Viktor európai szerepéről, kormányzásáról. A heves szóváltásokkal tarkított vitát Orbán Viktor szavai zárták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.10. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×