A magyar kormányfő a megnyitón azt mondta: a két ország úgy döntött, továbblép a nemzeti fájdalmakon, sérelmeken, és egy új jövőt épít. "Köszönöm Oroszország, köszönöm Putyin elnök úr" - mondta Gyurcsány Ferenc, majd méltatta mindazokat, akik áldozatosan munkálkodtak azért, hogy a könyvek visszataláljanak sárospataki otthonukba.
Vlagyimir Putyin arról beszélt: ez a lépés annak köszönhető, hogy gyökeresen megváltozott a két ország politikai viszonya. Az orosz elnök elismeréseket nyújtott át olyan magyar szakembereknek, akik sokat tettek a magyar-orosz kulturális és tudományos kapcsolatok fejlesztéséért.
Az orosz elnök kifejtette: a második világháborúban Oroszország elveszítette kulturális értékeinek jelentős részét, ezért az orosz nép érti a sárospataki könyvek "elszármazásával" kapcsolatos veszteséget.
Könyvtár a múzeumban
A Sárospataki Református Kollégium kötetei a II. világháború után kerültek a Szovjetúnióba. A gyűjteményt 1960-ig a Nyizsníj Novgorod-i múzeumban, utána a könyvtárban őrizték. A 136 kötetet szerdán szállították vissza Magyarországra.
A Magyar Nemzeti Múzeumban egy könyvtár hangulatát felidézve készítették el az Oroszországból több mint hatvan év után hazakerült könyveket bemutató tárlatot.
A kormány és a tulajdonos református egyház képviselői múlt csütörtökön nyitották fel az Országos Széchényi Könyvtárban a köteteket tartalmazó hét ládát.
Vlagyimir Putyin és a könyvek (fotó: mti)
A Magyar Nemzeti Múzeumba a hét végén átszállított 136 kötetet az intézmény kupolatermében tizenhárom tárlóban helyezték el. A tárlók közül kettő a legkorábbi vitrinekből származó úgynevezett nyilas-szekrény, a többi a kiegyezés körüli években használt asztali tárló.
A kupolaterem központi helyére kerültek azok az üvegtárlók, amelyekben a legértékesebb könyvritkaságok láthatóak. Ilyen például Hartmann Schedel 1493-as világkrónikája, a Cronicarum Libri.
A kötetek bizonyos értelemben visszakerültek a múzeumba. 1938-ban, amikor az értékes sárospataki gyűjtemény egy részét Budapestre szállították, a ritkaságokat egy ideig a Magyar Nemzeti Múzeumban őrizték. Onnan kerültek két bank széfjébe, ahonnan - magyar kutatók szerint - szovjet csapatok különleges egységei vitték el 1945 februárjában.