eur:
412.25
usd:
390.14
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

"Köszönöm Oroszország, köszönöm Putyin elnök úr"

A Magyar Nemzeti Múzeumban megnyílt a sárospataki református kollégium Oroszországból most hazakerült köteteit bemutató kiállítás. Az ünnepségen részt vett Vlagyimir Putyin orosz elnök, valamint Sólyom László államfő és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

A magyar kormányfő a megnyitón azt mondta: a két ország úgy döntött, továbblép a nemzeti fájdalmakon, sérelmeken, és egy új jövőt épít. "Köszönöm Oroszország, köszönöm Putyin elnök úr" - mondta Gyurcsány Ferenc, majd méltatta mindazokat, akik áldozatosan munkálkodtak azért, hogy a könyvek visszataláljanak sárospataki otthonukba.

Vlagyimir Putyin arról beszélt: ez a lépés annak köszönhető, hogy gyökeresen megváltozott a két ország politikai viszonya. Az orosz elnök elismeréseket nyújtott át olyan magyar szakembereknek, akik sokat tettek a magyar-orosz kulturális és tudományos kapcsolatok fejlesztéséért.

Az orosz elnök kifejtette: a második világháborúban Oroszország elveszítette kulturális értékeinek jelentős részét, ezért az orosz nép érti a sárospataki könyvek "elszármazásával" kapcsolatos veszteséget.

Könyvtár a múzeumban

A Sárospataki Református Kollégium kötetei a II. világháború után kerültek a Szovjetúnióba. A gyűjteményt 1960-ig a Nyizsníj Novgorod-i múzeumban, utána a könyvtárban őrizték. A 136 kötetet szerdán szállították vissza Magyarországra.

A Magyar Nemzeti Múzeumban egy könyvtár hangulatát felidézve készítették el az Oroszországból több mint hatvan év után hazakerült könyveket bemutató tárlatot.

A kormány és a tulajdonos református egyház képviselői múlt csütörtökön nyitották fel az Országos Széchényi Könyvtárban a köteteket tartalmazó hét ládát.

<

Vlagyimir Putyin és a könyvek (fotó: mti)

A Magyar Nemzeti Múzeumba a hét végén átszállított 136 kötetet az intézmény kupolatermében tizenhárom tárlóban helyezték el. A tárlók közül kettő a legkorábbi vitrinekből származó úgynevezett nyilas-szekrény, a többi a kiegyezés körüli években használt asztali tárló.

A kupolaterem központi helyére kerültek azok az üvegtárlók, amelyekben a legértékesebb könyvritkaságok láthatóak. Ilyen például Hartmann Schedel 1493-as világkrónikája, a Cronicarum Libri.

A kötetek bizonyos értelemben visszakerültek a múzeumba. 1938-ban, amikor az értékes sárospataki gyűjtemény egy részét Budapestre szállították, a ritkaságokat egy ideig a Magyar Nemzeti Múzeumban őrizték. Onnan kerültek két bank széfjébe, ahonnan - magyar kutatók szerint - szovjet csapatok különleges egységei vitték el 1945 februárjában.


Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×