Lex Fridman mesterségesintelligencia-szakértő és programozó, de híresebb a jobbára konzervatív személyiségeknek platformot adó podcastjáról. Járt nála Elon Musk, Donald Trump, Benjamin Netanjahu, de olyan baloldali gondolkodók is, mint amilyen Noam Chomsky.
A szovjet Tádzsikisztánban született, majd Moszkvában felnőtt Fridman Kijevben vette fel legújabb és máris többmilliós nézettséget elért podcastepizódját Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Már a szervezés során összeakasztották a bajuszt.
Fridman javasolta, hogy a közös nyelvet, az oroszt használják, Zelenszkij tiltakozott, hogy nem akar “az agresszor nyelvén megszólalni”. Korábban, még színészként oroszul futott tévésorozata, a Nép Szolgája. Végül megállapodtak, hogy több nyelven folyik az interjú, amely mesterséges intelligencia által megtámogatott szinkron jóvoltából a YouTube-on különböző nyelvi változatokban elérhető.
Hogy miért vállalta az őt szerinte tisztelő, de álláspontját megkérdőjelező, ráadásul orosz ajkú Fridmannal a beszélgetést Zelenszkij? Minden bizonnyal azért, hogy szimpátiát keltsen az ukrán ügy és a mainstream média iránt szkeptikusabb, amerikai konzervatívok körében. Ezért például hízelgő megjegyzéseket tett Donald Trump megválasztott elnökre.
“Azért nyerte meg a választást, mert keményebb volt, mint a demokraták” – mondta. “Fiatal itt” – mutatott a szívére – “és vág az agya”.
Ha megkapja a maximális információt, Trump le tudja állítani a háborút
– mondta, miközben egy decemberi felmérés szerint az ukránok közel fele hiszi azt, hogy az amerikai vezető képes erre. 2023-ban az ukrán lakosságnak csak egytizede volt jó véleménnyel róla.
Zelenszkij ugyanakkor egy olyan kérdést is érintett, amiben Trumpnak más véleménye lehet, mint ami neki tetszik: a NATO-tagságot. Ha kiléptetné Amerikát a NATO-ból, akkor azt tenné, amit Vlagyimir Putyin akar. "Ő egy Trump nélküli, gyenge NATO-t akar... egy gyenge Ukrajna, amely nem tud életben maradni a harcmezőn, nem tud túlélni” – mondta.
Fridman akkor kezdte kihozni a sodrából Zelenszkijt, amikor megjegyezte: nehéz lesz neki Putyinnal tárgyalnia, “ha azt képzeli, hogy az orosz vezető teljesen őrült. Inkább úgy kéne tekinteni rá, mint komoly emberre, aki szereti az országát és a népét” – vetette fel.
Az ukrán elnök erre élcelődve azt mondta: “ja, annyira szereti a népét, hogy megfojtaná őket a szeretetével. Csak a belső körét szereti. Nem küldheted az embereidet más országokba, hogy ott meghaljanak. Hozzánk, Csecsenföldre, Szíriába, Afrikába”.
Majd azzal ment neki Fridmannak, hogy Putyin gyerekgyilkos, és van-e Fridmannak gyereke.
“Elvette a gyerekedet, le fogod tépni a fejét és ez rendben van.
Meg lehet bocsátani gyilkosoknak?” – kérdezte egy káromkodás kíséretében.
Fridman felvetésére, hogy kompromisszumra van szükség, azt kérdezte vissza: nem kompromisszum-e, hogy Vlagyimir Putyint senki sem tudja börtönbe küldeni “a sok gyilkosság ellenére?”. Azt is megjegyezte, megint káromkodva, hogy a Nyugat nem segített a 2022-es invázió kezdetén, csak sok volt a szöveg.
Arra a kérdésre térve, amely miatt sok amerikai konzervatív bizalmatlanul tekint Ukrajnára, azt mondta: hazája teremtette meg Európa talán legkifinomultabb korrupcióellenes rendszerét. Mindenkivel szembeszállnak, aki a háborún próbál nyerészkedni – mondta – bár elismerte, hogy még létezik országában a korrupció és időbe telik a fellépés.
“Nem profitáltunkk a háborúból. Ha találtunk valakit, higgye el, szigorúan megbüntettük, és továbbra is büntetni fogjuk” – mondta.