eur:
388.64
usd:
361.54
bux:
68900.51
2024. május 9. csütörtök Gergely
YOKOSUKA, JAPAN - SEPTEMBER 08: The British Royal Navy aircraft carrier HMS Queen Elizabeth sails out of Tokyo bay on September 08, 2021 in Yokosuka, Japan. The visit by the Royal Navys flagship vessel took place on the second leg of the ships maiden deployment and involved joint exercises with Japans Self-Defense Forces as well as the U.S and Dutch navies. (Photo by Yuichi Yamazaki/Getty Images)
Nyitókép: Yuichi Yamazaki/Getty Images

Parlamenti jelentés: a brit hadsereg csak pár hónapig bírná Oroszországgal szemben

A brit hadsereg jelenlegi kapacitásait egy éven át mérte fel a parlament védelmi bizottság, és a jelentés lesújtó megállapításokat tartalmaz.

Annak ellenére, hogy Nagy-Britannia Ukrajna egyik legelkötelezettebb támogatója, a szigetország vészesen nincs felkészülve arra, hogy egy Oroszországgal vívott totális háború esetén megvédje magát a támadástól – állítja egy élesen kritikus parlamenti jelentés.

Orosz propagandisták rendszeresen címeznek fenyegetéseket az ellenséges magartással vádolt briteknek. Nick Carter tábornok, volt vezérkari főnök a The Sun című bulvárlapnak azt mondta: a fegyveres erők valószínűleg "kimerítenék fő képességeiket a harc első néhány hónapja után", miután az alsóház védelmi bizottságának nemrégiben tett megállapításairól kérdezték.

A brit hadsereg jelenlegi kapacitásait egy éven át mérte fel a képviselői csoport, amely megállapította: a lőszerkészletek „messze elmaradnak attól a szinttől, amely az orosz hadsereg által jelentett fenyegetés biztos elhárításához szükséges”.

Mindez annak ellenére van így, hogy a fegyveres erőknek tavaly nyújtott több mint kétmilliárd fontnyi támogatást is – információik szerint – az ország védelmének hiányosságainak pótlására és nem a tartalékos egységek megerősítésére költötték.

London sincs felkészülve

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a jelenlegi helyzetben London – mint főváros – is súlyosan felkészületlennek bizonyulna egy brit földön zajló konfliktusra. Jelentősen meg kellene erősíteni azokat a meglévő építményeket, amelyek védelmet nyújthatnának a légitámadások során, valamint gyorsan ki kellene alakítani többek között az evakuálásra, a fejadagolásra és a technológia használatára vonatkozó protokollokat.

Jelenleg azt sem tudni, hogy milyen intézkedésekre lenne szükség az ország katonai kapacitásának megerősítéséhez, és magas rangú katonai tisztviselők arról beszélnek, hogy az Egyesült Királyságnak valószínűleg be kellene vezetnie a sorkatonai szolgálat valamilyen formáját.

Gondok a királyi haditengerészetnél

A szigetország katonai felkészületlenségét jelzi, hogy néhány hete az utolsó pillanatban törölték az HMS Queen Elizabeth repülőgéphordozó indítását. A tengeri jármű a hidegháború óta a legnagyobb NATO-gyakorlatot vezette volna. A végső ellenőrzések során azonban „problémát” észleltek az egyik hajócsavar tengelyénél. A dokkban aztán tűz is kiütött a hajón.

Korábban a Queen Elizabeth helyét átvevő Prince of Wales hadihajónak is bajai támadtak: szintén propellerhibája volt és leállt a Wight-sziget közelében. A kínos incidensek sorában pedig a Trident II, nukleáris töltet hordozására képes rakéta egyik tesztje is kudarcot vallott nemrég.

A háborús készültség kérdésében a brit kormány igyekezett megnyugatni a közvéleményt, hogy jelenleg nincs napirenden a kötelező katonai szolgálat bármilyen formában történő bevezetése. Rishi Sunak miniszterelnök pedig károsnak nevezte a "hipotetikus forgatókönyvekről" szóló vitákat.

Címlapról ajánljuk

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Elindult a putyini úton az EU legújabb tagjelöltje: elszabadult a káosz az utcákon

Elindult a putyini úton az EU legújabb tagjelöltje: elszabadult a káosz az utcákon

Néhány hónappal azt követően, hogy Grúzia (Georgia, Szakartvelo) megkapta az EU-s tagjelölti státuszt, a grúz parlament egy sokak szerint a hasonló orosz törvény által inspirált, a „külföldi ügynökökről” szóló törvényt fogadott el, melynek célja a nem kormánybarát civil szervezetek és az ellenzéki média megregulázása. A törvény miatt napokon keresztül tartó, erőszakba forduló tüntetések zajlottak a főváros, Tbiliszi utcáin. A populista Grúz Álom vezette Grúzia ezzel rohamos léptekkel távolodik attól a Nyugattól, ahova egyébként törekszik, dicséreteket kap viszont attól az Oroszországtól, amely az ország területének egyötödét megszállva tartja.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×