A német elhárítás vezetője, Thomas Haldenwang a Financial Times-nak azt mondta, hogy Nyugat-Európában lényegesen megnőtt a terrorfenyegetettség, mert az oroszok úgy gondolják, most már nyugodtan végrehajthatnak ilyen akciókat. A robbantások, gyújtogatások célpontjai elsősorban az energetikai, valamint a hadiipari létesítmények. Mint mondta, Moszkvát már az sem érdekli, ha a támadásoknak polgári áldozatai is lesznek. A cél ugyanis éppen a bizonytalanság fenntartása.
Svédországban, Észtországban és Csehországban már több olyan gyanús ügy vizsgálata folyik, amelyek Moszkva érintettségére utalnak. Az egyik legnagyobb vihart kavart eset a csehországi Vrbětice raktárbázisán, 2014-ben történt két, hatalmas robbanás volt. A detonációk olyan épületeket repítettek a levegőbe, amelyekben a szír kormányellenes erőknek szánt fegyvereket és robbanóanyagot tároltak. A The Insider pár napja tette közzé a cseh hatóságok jelentését, amelyek
egyértelműen az orosz katonai hírszerzés, a GRU egyik egységének bűnösségét igazolják.
A 29155-ös jelzésű, különleges egység tagjai gyilkosságokra és robbantásokra specializálódtak, a csoportot pedig egy, korábban Csehországban menedéket kapott orosz házaspár segítette.
Jelena és Nyikolaj Saposnyikov szerényen éldegélt egy csehországi kisvárosban. Jó tizenöt éve viszont Görögországban, Frama településen vásárolt egy pazar, háromszintes épületet, amelyet szállodaként üzemeltetnek. A 300 ezer dolláros vételár akkor nem keltett gyanút, bár az ügyükben vizsgálódó cseh hivatal szerint a házaspár hivatalosan bevallott havi bevétele sokszor még a telefonszámlájukra sem lett volna elég. A The Insider utánanézett az állítólagos hotel forgalmának, és kiderítette, hogy másfél évtized alatt szinte egyetlen turista sem szállt meg ott.
Ellenben megfordult számos olyan figura, aki egyértelműen a GRU-hoz, vagy annak különleges egységéhez, a 29155-höz köthető. Így többször is járt a szállodában az orosz katonai felderítő hivatal vezetője, Andrej Averjanov tábornok. De a hotelben időzött az a két ügynök is, akiket azzal gyanúsít a brit rendőrség, hogy 2018-ben, az angliai Salisburyben megpróbálták megmérgezni egykori bajtársukat és annak lányát. A Nyugatra szökött Szergej Szkripal ezredes fontos információkat adott át a brit kémelhárításnak, ezért mondták ki rá a halálos ítéletet Moszkvában.
A két ügynök, Alekszandr Miskin és Anatolij Csepiga négy évvel korábban, Csehországban is megjelent, méghozzá Vrběticeben és pont akkor, amikor a robbanások történtek. Mindkettőjüknek belépési engedélye volt a lőszerraktár területére. A passzust pedig nem más, mint Jelena Saposnyikova intézte el a számukra egy olyan cseh fegyverkereskedő cégen keresztül, amelynek a férje és mindkét gyermeke is dolgozott. A lap megszerezte annak az e-mailnek a másolatát, amelyben a GRU főnöke, Andrej Averjanov kéri, hogy Saposnyikova szervezze meg a két ügynök bejutását a raktárba.
Azonban az orosz házaspár keze más zűrös ügyekben is benne volt – állítja a The Insider. Nagy valószínűséggel ők a felelősek annak az ukrán teherhajónak a 2013-as az eltűnéséért, amely Vietnámba vitt hadfelszereléseket. Ha a szállítmány célba ér, akkor azzal súlyosan sérültek volna egy konkurens, orosz fegyverkereskedő cég üzleti érdekei. Így nem sokkal azt követően, hogy a hajó elhagyta a Szuezi-csatornát, nyoma veszett. A házaspár a várnai kikötőben járt, nem sokkal a hajó kifutása előtt.
A lap szerint Saposnyikovék vádolhatók egy bolgár fegyverkereskedő elleni merénylettel is. Emilian Gebrevet 2015-ben azért próbálták eltenni láb alól, mert egy orosz vállalat számára akarták megszerezni az üzleteit. A bolgár kereskedő Ukrajnának szállított lőszert, illetve szervezte a Kijev által vásárolt, használt harcjárművek és tüzérségi eszközök felújítását. Ő túlélte a mérgezést, de szinte napokkal az után, hogy kórházba került, a Saposnyikovék máris bejelentkeztek Gebrev ukrán partnereinél és üzletet ajánlottak számukra. Emellett a házaspárt még számos furcsa, rejtélyes ügyhöz lehet kötni.
A The Insider és a lappal együtt nyomozó német Der Spiegel sok mindent kiderített a házaspár múltjáról. Nyikolaj Saposnyikov a bakui katonai főiskola műszaki karán szerzett diplomát. Egy gépesített lövészszázad parancsnokaként, 1983-86 között, Afganisztánban harcolt, majd az akkori Csehszlovákiába vezényelték. 1985-ben elvált és szinte azonnal elvette Jelenát, aki a szovjet hadsereg egyik alezredesének lánya volt. Korábban már ő is volt férjnél, és egyedül nevelte a fiát. Később a házaspárnak született egy lánya is. Amikor a gyerekek felnőttek, mindketten csatlakoztak a szüleik által működtetett hálózathoz.
Nyilkolaj Saposnyikovot 1989-ben kirúgták a szovjet kommunista pártból, mert állítólag a hadseregben lopta a benzint. Egy évvel később – egészségügyi okokra hivatkozva – leszerelt, majd visszatért Csehszlovákiába, ahol politikai menedékjogot kért. Arra hivatkozott, hogy a hazájában hamisan vádolták és üldözik. 1991-ben csehszlovák állampolgárságot kapott, és csatlakozhatott hozzá a családja is. Jelena 1992-ben lett csehszlovák állampolgár.
A cseh és szlovák államszövetség felbomlását követően Saposnyikovék egy cseh kisvárosba költöztek. Nyikolaj a korábbi csehszlovák kémszolgálat egyik volt tisztjének tanácsadója lett egy olyan cégben, amely fegyvereket és lőszert exportált. Ez kulcsfontosságúnak bizonyult az orosz katonai hírszerzés későbbi, európai üzelmei szempontjából, mert rengeteg olyan emberrel létesíthettek kapcsolatot, akiktől bizalmas információkhoz juthattak. Ráadásul a fegyverkereskedő cég alkalmazottainak szabad bejárása volt a cseh hadiipari létesítményekbe is.
A katonatisztből lett titkos ügynök az idén februárban, 62 évesen szívelégtelenségben hunyt el Görögországban.
Felesége azonban továbbra is ott él és az őt kihallgató görög, illetve cseh rendőröknek tagadta, hogy bármi köze lenne a GRU-hoz. Illetve annyit azért elismert, hogy a kémfőnökkel, Andrej Averjanov tábornokkal jó viszonyban van, ám ezt csak magánjellegű kapcsolatnak nevezte.
Állításának igencsak ellentmond az a tény, hogy Jelena Saposnyikova a cseh útlevele mellett rendelkezik egy orosz úti okmánnyal is. Ennek az a különlegessége, hogy a sorozatszáma csupán a két utolsó karakterében tér el a GRU ügynökeinek útlevélszámától. Jelena ezt az okmányt használta 2015. december 3-án, amikor két napra Moszkvába utazott. Ekkor tüntette ki Vlagyimir Putyin elnök az Oroszország Hőse címmel.
Ez a legmagasabb kitüntetés, amelyet csak az Oroszország számára kiemelkedően fontos szolgálatért adományoznak. Ilyen például az űrrepülés vagy a harctéren tanúsított rendkívüli bátorság. De ugyanilyen lehet egy európai hírszerző hálózat működtetése, vagy az orosz érdekeket sértő, csehországi lőszerraktárak felrobbantása, esetleg a Nyugatra szökött ügynökök megleckéztetése.