A Kemalreis nevű török hajó, amit egy amerikai romboló kísér, engedélyt kért arra, hogy a legénység partra léphessen a haifai kikötőben. Egy évtizede ez az első ilyen látogatás, amit az tett lehetővé, hogy Izrael és Törökország felújította a kapcsolatait.
A török és a rakétákat hordozó amerikai romboló több napon át Izraelben marad. Az izraeliek azt mondták, hogy a kikötés része a NATO-val való együttműködésüknek, bár az izraeli hadsereg nem tervez most közös gyakorlatokat a vendégekkel.
A vizit azért is figyelemre méltó, mert a török flotta egyik legmodernebb hajója érkezett a szomszédos országba. A török tengerészeknek – mivel nincs náluk útlevél – végül nem engedték a partra lépést, szemben az amerikaiakkal, akikre ilyen szempontból kivétel vonatkozik Izraelben.
Izrael és Törökország augusztusban állapodott meg a teljes körű diplomáciai viszony helyreállításáról, azt követően, hogy az elmúlt évben már elkezdtek közeledni egymáshoz. A korábbi jó viszony 2010-ben mérgesedett el, amikor izraeli tengerészgyalogosok landoltak egy palesztinoknak segélyt szállító hajókonvojon, ami megpróbálta áttörni a Gáza tengerpartját elzáró izraeli–egyiptomi blokádot. Az incidensben tíz török állampolgárt megöltek. Izraelt ezek után az dühítette, hogy a Nyugaton terrorszervezetnek tartott és Gázát irányító palesztin Hamász jelen lehet Törökországban.
A szomszédok közötti enyhülésnek az energiaágazatban történő potenciális együttműködés adott lökést, és mint a Reuters megjegyzi,
hamarosan nagyköveteket küldhetnek egymáshoz.
A törököket az is motiválhatta, hogy a feszültség éveiben Izraelnek jelentősen javult a kapcsolata a törökök számára rivális Görögországgal és Ciprussal.
Amit az izraeliek nyernek: számukra mindig is fontos volt a nem arab országokkal való kapcsolatok építése, továbbá a törökökkel való együttműködés lehetővé teszi majd számukra, hogy közelebbről figyeljék a zsidó állam létezési jogát többször kétségbe vonó Irán tevékenységét. Abban is reménykednek, hogy az Isztambulban hivatalos képviselettel rendelkező és Törökországból akciókat szervező Hamászra tudnak így nyomást gyakorolni.
Továbbá a 2010-ben felfedezett izraeli gázlelőhelyeken kitermelt földgázt a leggazdaságosabban Törökországon keresztül lehetne eladni Európába – jegyezte meg a Külpolitikai Tanács nevű amerikai elemzőközpont.