Elütötte az éjfelet az óra és az új típusú koronavírus-fertőzés egykori epicentrumában az utcára ömlöttek az emberek, miközben újra nyitottak a boltok is.
A város fényjátékkal és az egészségügyi dolgozók előtti főhajtással ünnepelte a felszabadulást. Megjelentek az utakon az autók és 10 ezer ember hagyta el a várost repülőn.
Az utazóknak egy telefonos alkalmazással kell igazolniuk, hogy egészségesek, és érintésnélküli hőmérővel ellenőrzik őket a termináloknál.
Tudósítók emlékeztetnek, hogy januárban, amikor bevezették a karantént, az üresen kongó utca volt a norma a 11 milliós városban. A szabálysértőket megverték a rendőrök vagy a lakásukba zárták őket.
A járvány során több mint 50 ezren fertőződtek meg és 2500-an meghaltak – ők tették ki a kínai halálozások 80 százalékát – a hivatalos statisztika szerint. A Worldometers viszont például közel 82 ezer fertőzöttet és több mint 3300 elhunytat tart nyilván.
Tartanak a második hullámtól, de az emberek élvezik a szabadságot
Szakértők ugyanakkor nem túlzottan örülnek a korlátozások feloldásának. Attól tartanak, hogy újra felültheti a fejét a vírus és jöhet a második hullám.
„Én azon aggódom, hogy beindul egy csúnya körforgás, amikor talán két-három havonta újra karantént kell bevezetni a fertőzések megugró száma miatt”
– mondta a CBS csatornának Ben Cowling járványügyi szakértő.
A vuhaniak egyelőre euforikusan élvezik a szabadságot, bár felszólították őket: csak akkor hagyják el a várost, ha tényleg másik tartományba kell utazniuk.
Az üzletek előtt sorok alakultak ki, a maszkot viselő emberek méteres távolságra állnak egymástól. A parkokban megjelentek a tollaslabdázók.
Pokoli emlékek
Az orvosok és kórházi dolgozók pokolként élték meg a bezártság és a járvány hónapjait. A Marketwatch portál idézi az egyik, Dr Li néven említett szívspecialistát, aki a városi 4-es számú kórházban dolgozott. Ez a kórház lett a Covid-19 betegség elleni harc egyik központja.
Dr Li elmondta:
mentálisan és pszichológiailag kimerült, azt sem tudja, hogy most mit kezdjen magával. Nem tud aludni, enni, néha csak bámul és rájön a sírás. A karantén kezdetén a járóbetegek akár 10 órát is vártak. Január végén már arra is kellett figyelnie, hogy megtámadhatják őt és kollégáit az elkeseredett betegek.
Olyan kevés volt a védőfelszerelés, hogy sokáig nem mentek be a kórtermekbe, hogy elvigyék a halottakat – mesélte. Az orvos most azon gondolkodik, hogy hivatást vált és a pénzügyi szektorban helyezkedik el.
Vele ellentétben az állami média közben diadalittas tudósításokat közöl a kormány fellépéséről – amelynek vuhani képviselőire sokan haragszanak a városban a járványra adott késedelmes és titkolózó reakciók miatt.
„Tudjuk, hogy még nem jött el a végső győzelem, nem dőlhetünk hátra” – mondta a várost körülvevő Hupei tartomány kormányzója, Cao Kuancsin.