Szerdán már hatezer körül járt az új koronavírus által megfertőzött emberek száma Kínában, miközben többen meghaltak. A fertőzések száma egy nap alatt több mint 30 százalékkal emelkedett – ismerte el a kínai Nemzeti Egészségügyi Hatóság.
Kínán kívül a regisztrált fertőzöttek száma elérte a 80-at, de egyelőre nem történt haláleset.
Az új koronavírus ezzel megelőzte a 2003-as SARS-járványt,
amikor Kínában 5327 esetet regisztráltak és 349-en haltak meg. A globális adat 8098 fertőzött és 774 halott volt.
Szakértők felvetik, hogy most nem minden fertőzésre derült még fény, miközben a vírus bár gyorsabban terjed, de kevésbé halálos.
A kínai hatóságok szerint már az eddig izolált Tibetből is jelentettek egy esetet. A félig autonóm Hongkongban nyolc esetet jelentettek és a hatóságok kedden lezárták a kínai határt. Leállították a határon áthaladó gyorsvasutat, jóval kevesebb beutazó vízumot adnak ki a kínai turistáknak és felére csökkentették a Kínából érkező repülőjáratok számát.
Hszi Csin-ping kínai elnök kedden azt mondta: biztos abban, hogy hazája megnyeri a háborút az általa „ördögnek” titulált vuhani koronavírus ellen. „Nem hagyhatjuk, hogy az ördög bujkáljon” – mondta, amikor fogadta Tedros Ghebreyesust , az Egészségügyi Világszervezet főnökét.
Maga a WHO-vezető azt mondta,
„nem kell túlreagálni”,
és az ENSZ-hez tartozó szervezet továbbra is vonakodik attól, hogy nemzetközi vészhelyzetet hirdessen a Vuhanból kiindult fertőzések nyomán. Japánban, Tajvanon és Németországban ugyanakkor néhány olyan ember is megfertőződött, aki nem járt Kínában.
Közben hongkongi kutatók azt állítják, hogy már kifejlesztették a 2019-es koronavírus elleni oltóanyagot, de egyelőre váratnak magukra a bevetése előtt szükséges klinikai kísérletek. Kvok-jung Juen, a Hongkongi Egyetem professzora szerint még hónapokig tarthat, mire lefolytatják az első körben állatokon végzett kísérleteket, majd az embereken végzett klinikai teszteket.
„Még ha sietünk is, egy évbe telhet”
– mondta.
A Kínai Népköztársaságban szintén arról beszéltek, hogy kifejlesztés alatt áll egy vakcina és az hamarabb lehet bevethető, mint a hongkongi, de Kvok professzor ebben kételkedett.
Ausztrál tudósok pedig azt állítják: Kínán kívül elsőként, laboratóriumi körülmények között le tudták másolni a koronavírust, ami áttörés lehet az oltóanyag kifejlesztésében.