eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Az utasok testhőmérsékletét ellenőrzik egészségügyi dolgozók az Anhuj kínai tartománybeli Fujang egyik vasútállomásán 2020. január 29-én. A kelet-kínai Vuhan nagyvárosban január elején felismert, tüdőgyulladást okozó koronavírus halálos áldozatainak száma 132-re emelkedett Kínában, ahol eddig hatezren fertőződtek meg a ragállyal. A kórokozó a világ több országában megjelent.
Nyitókép: MTI/AP/Chinatopix

Főorvos: nem koronavírusos a pilóta, és nem is lesz világjárvány

Nem lehet mindenkit koronavírus-fertőzöttnek tekinteni, aki Kínából jön - fogalmazta meg markáns véleményét Szlávik János, a Dél-pesti Kórház infektológiai osztályvezető főorvosa, aki az InfoRádióban azt is részletesen elmagyarázta, miért nem lehet jelenleg világjárványról beszélni.

A koronavírussal kapcsolatos friss híreinket ITT találja.

Nem a koronavírus betegítette meg azt a Sanghajból érkezett kínai pilótát, akit kedd este magas lázzal szállítottak a budapesti Szent László Kórházba a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről - mondta az InfoRádiónak adott exkluzív interjúban a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosa.

Szlávik János hozzátette: a laboratóriumi vizsgálatok ugyan még hátravannak, de a férfi már láztalan, nincs tüdőgyulladása, és nem járt a fertőzött területeken sem.

"A pilóta jól van, esetében fel sem merült, hogy a koronavírus által lenne fertőzött.

Orvosilag egészen szigorúan a két belül Kína fertőzött tartományaiból érkező lázas és tüdőgyulladásos beteg a gyanúsak. Ennek a pilóta nem felelt meg, hiszen ő a Budapest-Sanghaj repülőjáraton dolgozott" - magyarázta Szlávik János, aki szerint az óvatosság nem árt, ezért elkülönítették. A pontos diagnózis eredménye 24 órán belül lesz meg, de egyértelműsítette, hogy azok tekinthetők koronavírus által fertőzötteknek, akikre igazak az alábbiak:

  • nagyon magas lázuk van
  • szárazon köhögnek
  • légszomjuk van
  • a röntgenfelvételükön kétoldali tüdőgyulladásra utaló jelek vannak
  • két héten belül Kína fertőzött tartományából jöttek.

Hozzátette, nagyon sok diák, turista és itt dolgozó ember érkezik Kínából, és nem lehet mindenkit koronavírus-fertőzöttnek tekinteni, a magyar állam nem rendelnek el kérdőívezést vagy karantént, de az iskolák, a munkáltatók és a gyárak megtehetik azt, hogy a Kínából érkezőknél tájékozódjanak, és azt is megtehetik, hogy megkérik őket: két hétig - vagyis a vírus lappangási idejének időtartamáig - maradjanak távol a munkától vagy az iskolától.

Tisztázta: jelenleg nincs világjárvány, az egyes fertőzéseket nem lehet annak tekinteni, járvány "jelenleg Kína két belső tartományában tombol, sehol máshol a világon nem", így Magyarországon sem.

Szerinte

Magyarországon lázas megbetegedés esetén sokkal inkább az influenzára kell gondolni, hiszen az hamarosan eléri a járvány küszöbét,

és bár a kezdeti tünetek lehetnek hasonlóak a koronavíruséihoz, utóbbiról szó sincsen.

Azért figyelmeztetett: a keddi adatok szerint megállapított 6000, tüdőgyulladásos koronavírus-fertőzöttön kívül lehet még ugyanennyi, aki nem produkálja a tüneteket.

"De nem olyan súlyos ez a vírus, mint amennyire a világ beállítja, tény, hogy az esetek kis részében idős, beteg emberek meghalnak a fertőzés következtében, de hát az idős, beteg embereknél a kétoldali, vírusos tüdőgyulladás nagyon súlyos dolog. Egy ilyen vírus esetében az 1-2 százalékos halálozás viszont épp a jótékony hatást mutatja, nem pedig a veszélyességet" - szögezte le Szlávik János doktor. Emlékeztetett, a korábbi koronavírus-fertőzések esetében volt, hogy 10 százalékos is volt a halálozási arány, a Közel-Keleten fellépő járványok pedig akár 25-30 százalékos halálozással is járnak.

Ami viszont igan: ez a vírus sokkal könnyebben terjed, mint a korábbiak, egy ember két-három másikat megfertőzhet, ha nem vigyáz magára maszkkal, kézmosással.

Azon hongkongi információkra reagálva, hogy akár sokkal több beteg is lehet, mint amennyit Kína beismer, úgy reagált,

"bármit lehet mondani, hogy mennyi eset van", mert a koronavírus-vizsgálatot csak a tüneteket produkáló betegeknél végzik el.

Szerinte a következő egy-két héttel a kitörés után már az látszik, hogy a gyanús esetek száma csökken, az óvintézkedések mintha meghozták volna a hatásukat, ráadásul a járvánnyal szembeni fellépés is sokkal szigorúbb most, mint a korábbi esetekben.

Alább meghallgatható a Szlávik Jánossal készült teljes beszélgetés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Mekkora felfordulást okozhat az újabb Trump-elnökség a világ számára?

Mekkora felfordulást okozhat az újabb Trump-elnökség a világ számára?

Trump nemcsak a választáson elért erős felhatalmazással, hanem a kongresszus mindkét házának ellenőrzésével és a Legfelsőbb Bíróság konzervatív többségével együtt lép majd hivatalba. Szabad kezet kap az átfogó belpolitikai programjának megvalósítására, a szövetségi kormányzat radikális átalakítására és az intézményi normák átírására. Ha igaz az, hogy Trump visszatérése mélyreható hatással lesz az Egyesült Államokra, akkor újabb elnöksége valószínűleg még nagyobb jelentőséggel bír majd a világ többi része számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 17:15
×
×
×
×