eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 4. szombat Flórián, Mónika

Egy Irán elleni légi csapás dilemmái

Irán kitart atomprogramja mellett. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség friss jelentése minden korábbinál valószínűbbnek sejteti, hogy Teherán nukleáris fegyver fejlesztésén dolgozik.

"Üres vádak" - így vágott vissza Mahmúd Ahmedinezsád iráni elnök a NAÜ legújabb jelentésére, amely felsorolja, miért gyanítható, hogy Irán nemcsak békés célú atomprogramot folytat. Az ügynökség nem állítja, hogy valóban létezik Iránban katonai nukleáris program, de megállapításai minden korábbinál erősebben utalnak erre.

A tegnap kiadott jelentés 13 oldalas melléklete szerint Irán titokban szerzett be atomfegyverek létrehozásához szükséges terveket és berendezéseket, nagyhatású robbanóanyagot tesztelt, gyorsan reagáló detonátorokat fejlesztett ki, amelyek nukleáris tölteteket robbanthatnak fel, számítógépes modellezést és rakétateszteket is végrehajtott.

A BBC védelmi elemzője szerint a jelentésből nem derül ki egyértelműen, hogy most is folyik-e katonai célú atomprogram, bár létezhetett. Úgy fogalmazott: ha politikai döntés születik az atomtöltetek gyártásáról, akkor Irán készen akar állni rá, hogy ne nulláról induljon a program.

Izrael és a nyugati hatalmak nem kételkednek abban, hogy Irán nukleáris fegyverhez akar jutni, Oroszország azonban elítélte a jelentés időzítését, mert az "akadályozza a diplomáciai megoldást". A jelentős mennyiségű iráni olajat importáló Kína "rugalmasságra és őszinteségre" szólította fel Iránt. Míg azonban az izraeliek és a nyugatiak még keményebb ENSZ-szankciókkal akarják kényszeríteni Teheránt, Moszkva és Peking valószínűleg leszavazná az ötletet az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

Ebben a helyzetben Izrael és Nagy-Britannia is egyre gyakrabban beszél az Iráni atomlétesítmények elleni légi csapás lehetőségéről, miközben Barack Obama amerikai elnök, egyelőre nem foglalt állást.

A londoni Times így jellemezte a döntéshozók dilemmáját: "ha túl hamar lépsz, akkor vérfürdő lehet a Közel-Keleten, nukleáris fegyverkezési verseny indulhat, és a törékeny világgazdaságot sötét recesszióba löknék az egekbe szökő olajárak. Ha túl későn lépsz, akkor Iránnak Pakisztánhoz és Észak-Koreához hasonlóan atomfegyvere lehet, a nyugati civilizációt elpusztítani akaró vallási fanatikus vezetéssel.

Szaúd-Arábia - Irán egyik legnagyobb ellensége - csendben támogatna egy izraeli-amerikai légi csapást - jegyzi meg a Times.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Cservák Csaba: a júniusi választás anyagilag is fontos lehet a pártoknak

Anyagi szempontból is fontos az ellenzéki pártoknak, hogy jól szerepeljenek az idei európai parlamenti és önkormányzati választáson, mert azzal növelik az esélyüket arra, hogy 2026-ban, az országgyűlési választáson egy százaléknál jobb eredményt érjenek el, és állami támogatásban részesüljenek. Az InfoRádióban Cservák Csaba alkotmányjogász professzor beszélt arról, hogy az állam mikor és miért támogatja a választáson elinduló pártokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Kulcsfontosságú adat jött - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentett az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indította a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×